Հոդվածում անդրադարձ է կատարվում Թուրքիայում պետական քաղաքականության հիմնական տարրերից մեկին` տեղանունների փոփոխմանը: Առկա փաստերը թույլ են տալիս պնդել, որ ոչ թուրքական տեղանունների փոփոխությունը եղել է համատարած թուրքացման քաղաքականության կարևոր բաղկացուցիչներից մեկը և իրականացվել համակարգված, որի հետևանքով այսօրվա Թուրքիան ներկայանում է որպես գերազանցապես թուրքական տեղանուններով պետություն:
12.01.2010 ՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԲՐԵՆԴԻ ԲԱՂԱԴՐԻՉՆԵՐԸ
Աշխարհագրական շրջանների հեղինակության բարձրացումը, շատ հաճախ` նաև արհեստական իմիջի ստեղծումը մշտապես տվյալ տարածքի գործադիր մարմինների մտահոգության առարկան են եղել, որոնք կարողացել են հաջողության հասնել միայն այն պարագայում, երբ բազմակողմանի պատկերացում են ունեցել խնդրի էության վերաբերյալ:
28.12.2009 ԻՐԱՆ. ՏԱՐՎԱ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ
2009 թվականը Իրանի հետհեղափոխական պատմության մեջ ամենակարեւոր տարիներից մեկը կարող է համարվել։ Ներքաղաքական ճգնաժամը, արտաքին քաղաքականության ոլորտում իրանա-ամերիկյան հարաբերությունների հնարավոր կարգավորման հետաձգումը, միջուկային հիմնախնդրում սեփական դիրքերի պահպանումն ու շարունակական ամրապնդումը կարող են լուրջ ազդեցություն ունենալ Իրանի հետագա իրավիճակի եւ կարգավիճակի վրա։
28.12.2009 ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԱՐԱԲԱԿԱՆ ՈՒՂՂՈՒԹՅՈՒՆԸ
2002թ. Թուրքիայում իշխանության եկած իսլամամետ Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության (ԱԶԿ) կառավարությունը վերանայեց երկրի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները: Արդյունքում` Թուրքիայի միջինարեւելյան, մասնավորապես` արաբական ուղղությունը ձեռք բերեց գերակա նշանակություն: Թուրքիան այն երկիրն է, որ շուրջ չորս հարյուր տարի, Օսմանյան կայսրության ժամանակ, Միջին Արեւելքի ամենաազդեցիկ դերակատարներից էր:
24.12.2009 ԹՈՒՐՔԻԱ–ԻՍՐԱՅԵԼ ՀԱԿԱՍՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՇՈՒՐՋ
Սույն թվականի նոյեմբերի 23-ին Ստամբուլում կայացած թուրք-իսրայելական տնտեսական հանձնաժողովի հերթական նիստը` երկկողմ հարաբերություններում վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում ի հայտ եկած լարվածության լիցքաթափման առումով, թերեւս, էական ոչինչ չտվեց:
24.12.2009 «ՍԵՎԾՈՎՅԱՆ ՍԻՆԵՐԳԻԱ» ԾՐԱԳԻՐԸ ԵՎ ՀԱՐԱՎԱՅԻՆ ԿՈՎԿԱՍԸ
Սևծովյան-կովկասյան տարածաշրջանը վերջին ժամանակներս ավելի շատ է գրավում խոշոր միջազգային դերակատարների ուշադրությունը։ Աշխարհագրությամբ տարածաշրջանը գտնվում է Եվրոպայի և Ասիայի միակցման տեղում և այն տարածքի գլխավոր մասերից է, որն աշխարհաքաղաքական բառապաշարում հայտնի է «Եվրասիա» անունով։
23.12.2009 ԿՆՈՋ ԴԵՐԸ ԻՍՐԱՅԵԼԻ ԲԱՆԱԿՈՒՄ
Իսրայելում եւ առհասարակ հրեության շրջանում կնոջ բարձր կարգավիճակը գլխավորապես պայմանավորված է հրեական կրոնա-բարոյական ավանդույթներով։ Հին Կտակարանի պատմություններում քիչ չեն հրեա կանանց կերպարները, որոնք առանցքային նշանակություն են ունեցել հրեության գոյապահպանման հարցում։
22.12.2009 ՎՐԱՍՏԱՆ. ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ՍԱՐՍԱՓՆԵՐԸ ՀԵՏԱՊՆԴՈՒՄ ԵՆ ԵՐԵԽԱՆԵՐԻՆ
Ավելի քան մեկ տարի է անցել վրաց-օսական պատերազմից, սակայն 11-ամյա Սոֆիկո Օկրոպիրիձեն ամեն օր վերապրում է դրա սարսափները: «Հայրիկի մեքենայով հեռացանք գյուղից օգոստոսի 9-ին: Այն ճանապարհը, որով անցնում էինք ռմբակոծեցին: Այդ ամենն այնքան սարսափելի էր», - իր ապրած վախը վերհիշում է աղջիկը, երբ խնդրում են նկարագրել, թե ինչպես է նրա ընտանիքը թողել հայրենի գյուղը` Բանաթան, որը գտնվում է անմիջապես Հարավային Օսիայի մոտ: Գյուղը սարսափելի վնասվել էր անցյալ տարվա օգոսոտոսին տեղի ունեցած ռուս-վրացական բախումների ժամանակ: Հոգեբանական սթրեսն այնքան մեծ էր եղել, որ Սոֆիկոյի մոր` Նինո Կազիեւայի խոսքերով` երեխան 2 շաբաթ հիվանդանոցում էր անցկացրել, եւ հիմա, էլ նախկինը չէ, նման չէ պատերազմից առաջ իրենց ճանաչած Սոֆիկոին:
22.12.2009 ԶԱՐԳԱՑՈՒՄՆԵՐ ԹՈՒՐՔԻԱՅՈՒՄ «ՔՐԴԱԿԱՆ ՀԱՐՑԻ» ՇՈՒՐՋ
2009 թվականի հոկտեմբերի 14-ին Եվրահանձնաժողովը հրապարակեց ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկրների վերաբերյալ տարեկան զեկույցը: Թուրքիայի կտրվածքով 1998 թվականից հրապարակվող 11-րդ զեկույցում ժողովրդավարության ուղղությամբ դրական քայլերից են համարվում քրդերեն լեզվով «TRT-6»-ի հաղորդումները, ալավիների նկատմամբ դրական նախաձեռնությունները:
21.12.2009 ԵՐԵՎԱՆ-ԱՆԿԱՐԱ ԲԱՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ. ԱԾԱՆՑՅԱԼ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑՆԵՐ
Բացի բուն հայ-թուրքական հարաբերություններում և Հայաստանում ու Սփյուռքում ծավալվող գործընթացներից, Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության վերջին փուլի արդյունքում ի հայտ են եկել որոշակի «կողմնակի» կամ «ածանցյալ» գործընթացներ, որոնք ևս հետաքրքրական են հայկական կողմի համար: Մի քանի նախնական դիտարկումներ. վերջին շրջանում Արևմուտքում և մասնավորապես, Միացյալ Նահանգներում շեշտակի աճել է Հայաստանի հանդեպ հետաքրքրությունը թե՛ քաղաքական մակարդակով և թե՛ մամուլում: Սպիտակ տան և հատկապես Պետքարտուղարության կողմից հայտարարությունները հատկապես վերջին շրջանում բավական հաճախ են հնչում:
18.12.2009 ԱԴՐԲԵՋԱՆ. ՊԱՅՔԱՐ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ ԿԱՊՎԱԾ ԲԱՐԴ ԽՆԴՐԻ ԴԵՄ
Ակիֆ Աբիշովի միակ ցանկությունը Ադրբեջանի շարքային երիտասարդ քաղաքացի լինելն է, սակայն նա մի ծանր գաղտնիք ունի այս երկրում, որը մինչ այժմ այդպես էլ դիվանագիտական հարաբերություններ չի հաստատել Հայաստանի հետ. երիտասարդն ազգությամբ հայ է: Ակիֆը Շեքի քաղաքի պետական մանկատանն էր հայտնվել 1988-ին, երբ աճող էթնիկական խժդժություների պատճառով շատ հայեր ստիպված եղան թողնել Ադրբեջանը. նրա հարազատները հեռացել էին` երեխային այստեղ թողնելով:
18.12.2009 ԻՍԼԱՄՆ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՆԵՐՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՈՒՄՆԵՐՈՒՄ
Ադրբեջանի հասարակական-քաղաքական կյանքում իսլամն էական նշանակություն է ձեռք բերել: Իսլամի դերի ակտիվացումն Ադրբեջանում, ըստ էության, պայմանավորված է մի շարք գործոններով, որոնցից են` սոցիալ-տնտեսական խնդիրները, հիասթափությունն իշխանությունների և պաշտոնական իսլամի ներկայացուցիչների նկատմամբ, խոսքի ազատության բացակայությունը և այլն: Գիտակցելով աշխարհիկ ինստիտուտներին սպառնացող մարտահրավերները` Ադրբեջանի իշխանությունները մշտապես փորձում են թուլացնել կրոնի դերը, ինչը դրսևորվում է կրոնական իրողությունների նկատմամբ տարաբնույթ սահմանափակումների կիրառմամբ:
17.12.2009 PAX AMERICANA-2, ԹԵ՞ GOOD BYE, AMERICA
Արդի տնտեսական անկումը, ըստ որոշ նախանշանների և պետական գործիչների լավատեսական հայտարարությունների, կարծես թե հասել է «հատակին», և գլոբալ տնտեսությունը վերականգնման միտումներ է ցուցաբերում։ Միևնույն ժամանակ, համաձայն ամենատարբեր կողմնորոշումներ ունեցող փորձագիտական կենտրոնների, տնտեսական անվտանգության արդի գլոբալ համակարգը շարունակում է մնալ ավելի քան անկայուն և խոցելի։
16.12.2009 WORLD BANK GROUP, INTERNATIONAL FINANCE CORPORATION. «ԳՈՐԾԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ» ՎԱՐԿԱՆԻՇԱՅԻՆ ՆԱԽԱԳԻԾԸ 2007-2010ԹԹ.
Միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունը (International Finance Corporation-ը) «World Bank Group»-ի անդամ է և գտնվում է Վաշինգտոնում։ Ֆինանսական ընկերությունը գործում է հիմնականում զարգացող երկրների ազատ և մրցունակ շուկայական հարաբերությունների խթանման, ընկերություններին ու մասնավոր սեկտորին աջակցման, աղքատության նվազեցման ուղղությամբ։
15.12.2009 ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՏԵՂԵԿԱՏՎԱԿԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԵԿՆԱԲԱՆՈՒՄ` «ԵՎՐՈՆՅՈՒԶ»-Ի ԴԵՄ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՎԱԾ ԱՐՇԱՎԻ ՕՐԻՆԱԿԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ
«Եվրոնյուզ»-ը (Euronews) նոյեմբերի 28-ին ցուցադրել էր Մայքլ Ռիչմանի «Փոփոխությունների քամին Լեռնային Ղարաբաղում» ("Winds of change in Nagorno Karabakh") հաղորդումը, որտեղ ներկայացվել են ԼՂՀ պատմությունը, Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը, ինչպես նաև ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հարցազրույցը:
14.12.2009 ՄԱՄԼՈ ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ
2009թ. նոյեմբերի 25-ին Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակներում Վրաստանի արտգործնախարար Գրիգոլ Վաշաձեն հանդիպել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի Արտաքին հարցերով հանձնաժողովի անդամների հետ՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին: Վրաստանի արտգործնախարարին հարց է ուղղել նաեւ Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Ֆրասիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար պրն Ֆրանսուա Ռոշբլանը՝ նախարարից խնդրելով պարզաբանել Վրաստանի հայաբնակ Ջավախքում տիրող իրավիճակը:
14.12.2009 ԳԱԶԱՏԱՐՆԵՐԻ ԱՇԽԱՐՀԱՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՍԵՎԾՈՎՅԱՆ-ԿԱՍՊՅԱՆ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆՈՒՄ Մաս 3. Գազ արտադրողները և սպառողները
Գազատարների շուրջ վարվող քաղաքականության հեռանկարները, խողովակաշարային ցանցի փոխդասավորությունը որոշակի չափով կախված են հումքի պաշարների առկայությունից, տարածաշրջանի երկրների միջև դրանց բաշխումից, այդ երկրների տնտեսությունների գազարդյունահանող և վերամշակող ճյուղերի գործառնության կայունությունից, արդեն կնքված պայմանագրերի բովանդակությունից:
14.12.2009 Վրաստանի արտգործնախարար Գրիգոլ Վաշաձեն ստել է Ֆրանսիայի խորհրդարանականներին՝ ջավախքահայ քաղաքական գործիչ Վահագն Չախալյանի գործի առնչությամբ
Վրաստանի արտգործնախարար Գրիգոլ Վաշաձեն ստել է Ֆրանսիայի խորհրդարանականներին՝ ջավախքահայ քաղաքական գործիչ Վահագն Չախալյանի գործի առնչությամբ 11 դեկտեմբերի 2009թ. 2009թ. նոյեմբերի 25-ին Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակներում Վրաստանի արտգործնախարար Գրիգոլ Վաշաձեն հանդիպել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի Արտաքին հարցերով հանձնաժողովի անդամների հետ՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
11.12.2009 ՎՐԱՑԱՑՄԱՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑՆԵՐԸ ՎՐԱՍՏԱՆՈՒՄ
Վրաստանի ժողովրդագրական կազմի փոփոխության ողջ տրամաբանությունը, հատկապես 19-20-րդ դարերի ընթացքում, ցուցիչն է երկրում իրականացվող ազգային պետության կերտման ինտենսիվ գործընթացների։ Վրաստանը բազմէթնիկ հանրույթից աստիճանական անցում է կատարում դեպի առավելապես միաէթնիկ պետության։ Դեռևս 1983թ. ազգի և ազգայնականության խոշոր տեսաբան Է.Գելները նշել է, որ իդեալական մոդելն այն է, երբ ազգի և պետության սահմանները համընկնում են։ Ըստ տեսաբանի, ազգայնականությունը սկզբունք է, որի նպատակն է հասնել քաղաքական և ազգային միավորումների սահմանների հավասարեցմանը։
10.12.2009 ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀՆԱՐԱՎՈՐ ԲԱՑՄԱՆ ՏԵՂԵԿԱՏՎԱԿԱՆ ՀԱՄԱՏԵՔՍՏԸ
Հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկա դինամիկան կարող են փոխել ՀՀ և ԼՂՀ, ինչպես նաև Սփյուռքի տեղեկատվական դաշտի ձևաչափը և բովանդակությունը։ Ադրբեջանը և Թուրքիան այսօր Հայաստանի հիմնական հակառակորդներն են տեղեկատվական դաշտում։ Ընդ որում՝ հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման շուրջ ծավալված զարգացումներն արդեն որոշակիորեն ձևախախտել են տեղեկատվական դաշտը։
09.12.2009 «ՖՐԻԴԸՄ ՀԱՈՒԶ». «ԱՆՑՈՒՄԱՅԻՆ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ» ՎԱՐԿԱՆԻՇԱՅԻՆ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆԸ 2007-2009ԹԹ.
«Ֆրիդըմ Հաուզ»-ը (Freedom House) հիմնվել է 1941թ. Միացյալ Նահանգներում։ Ունի Հոգաբարձուների խորհուրդ, որտեղ ներգրավված են թե՛ դեմոկրատներ, թե՛ հանրապետականներ և թե՛ անկուսակցականներ։ «Freedom House» կազմակերպությունը ֆինանսավորվում է, ինչպես անհատական նվիրատվություններից, այնպես էլ ԱՄՆ, ԵՄ կառավարություններից ստացվող դրամաշնորհներով։
08.12.2009 ԱՐԱՐԱՏՅԱՆ ԱՐՏԵԶՅԱՆ ԱՎԱԶԱՆԻ ԱՐԴԻ ՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ
Սակավաջուր երկրներում, այդ թվում և Հայաստանի Հանրապետությունում, որտեղ բացակայում են ջրային ռեսուրսների ավելացման այլ աղբյուրներ, դրանց առկա պաշարների խնայողական և նպատակային օգտագործումը դարձել է հրամայական պահանջ:
07.12.2009 ԱԲԽԱԶԻԱ. ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ԾԱՂԿՈՒՄ
Մեկ տարի առաջ Ռուսաստանի կողմից անկախ ճանաչված Աբխազիան զբոսաշրջության լավագույն տարին է անցկացնում 1993-ից ի վեր, երբ շրջանն առանձնացավ Վրաստանից` նրա ուժերի նկատմամբ հաղթանակ տանելուց հետո: Պաշտոնական տվյալների համաձայն` այս տարվա առաջին 9 ամիսների ընթացքում 88,865 զբոսաշրջիկներ (ի տարբերություն 68,905-ի 2008թ.) են հանգստացել Աբխազիայի հյուրանոցներում եւ առողջարաններում: Ճամփորդական գործակալությունների կողմից ավելի քան 700,000 ուղեւորություններ եւ էքսկուրսիաներ են կազմակերպվել հյուրերի համար, որոնց մեծամասնությունը Ռուսաստանից էին:
07.12.2009 ԻՐԱՆԻ «ՈՒՂԵՂԱՅԻՆ ԿԵՆՏՐՈՆՆԵՐԸ»
Իրանում քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների ոլորտում գործող կենտրոնների ընդհանուր թիվը հասնում է մոտավորապես 200-ի։ Դրանց մեծ մասը գործում են որպես հասարակական կազմակերպություններ կամ որպես համալսարաններին կից գործող հաստատություններ։ Վերջիններիս քանակը մոտենում է մոտավորապես 100-ի, գործունեությունն անմիջականորեն խրախուսվում է պետության կողմից, որը շահագրգռված է Իրանում վերլուծական, իսկ ինչպես իրանցիներն են ասում, «փիլիսոփայական» մտքի զարգացմամբ։
04.12.2009 ԱՖՂԱՆԱԿԱՆ ՊԱՏԵՐԱԶՄ. ԻՐՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐ
Բազմաբևեռ աշխարհակարգի հաստատումը երկարատև գործընթաց է և, չնայած համակարգային փոփոխություններին, միաբևեռ աշխարհակարգից ժառանգություն մնացած իրողությունները դեռևս բավական ժամանակ գերակայելու են ռազմաքաղաքական և տնտեսական զարգացումներում։
03.12.2009 ԱԴՐԲԵՋԱՆ. ԷԹՆԻԿ ԱԴՐԲԵՋԱՆՑԻ ՆԵՐԳԱՂԹԱԾՆԵՐԸ ՊԱՅՔԱՐՈՒՄ ԵՆ ԻՐԵՆՑ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ
Ադրբեջանում ներգաղթի մասին նոր ընդունված օրենքի պատճառով ներգաղթածների ընտանիքներն անվերջանալի բյուրակրատական քաշքշուկների մեջ են հայտնվել:
Նոր պարտադիր պայմանները, որոնք աստիճանաբար ուժի մեջ մտան 2006-2008 ժամանակահատվածում, հատկապես ազդում էին այն զույգերի վրա, որտեղ ամուսիններից մեկը Վրաստանի ադրբեջանցի է, ինչպես երկրում եղած, այսպես կոչված` խառը ամուսնությունների մեծամասնության դեպքում:
02.12.2009 ԳԵՌԼԱՅԻ ՀԱՅԵՐԸ (Անձնական դիտարկումներ, 1997թ.)
Արա Պապյան
1995թ. նոյեմբերից մինչև 1997թ. սեպտեմբեր դիվանագիտական ծառայության մեջ եմ եղել Բուխարեստի Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը նախ` որպես առաջին քարտուղար, ապա նաև` որպես գործերի ժամանակավոր հավատարմատար (charge d’affaires ad interim): 1997թ. օգոստոսի սկզբին դեսպանությունը տեղեկացվեց, որ հունգարահայերը ցանկություն են հայտնել հանդիպելու ռումինահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ և որպես հանդիպման վայր են առաջարկում Գեռլա քաղաքը: Քաղաքի ընտրությունը պատահական չէր:
01.12.2009 ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԴԵՄ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՔԱՐՈԶՉՈՒԹՅԱՆ ԻՍԼԱՄԱԿԱՆ ԱՍՊԵԿՏԸ
Հայաստանի եւ Հայության դեմ Ադրբեջանի քարոզչությունը, որը ձեւավորվել է Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում, դարձել է այդ երկրի քաղաքական ռազմավարության ուղենիշներից մեկը, ինչը զուգակցվում է սեփական երկրի նոր կերպարի ձեւավորմամբ: Քարոզչությունն իրականացվում է թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին լսարանի համար հատուկ ընտրված մեթոդաբանությամբ: Արտաքին լսարանի հիմնական թիրախը միջազգային հանրությունն է, որի կարեւոր բաղկացուցիչն իսլամական աշխարհն է։
27.11.2009 ՀԱՅ–ԹՈՒՐՔԱԿԱՆ ԱՐՁԱՆԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՇՈՒՐՋ
Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ստորագրված արձանագրությունները եւ սկիզբ առած գործընթացը պատճառ են դարձել բուռն քննարկումների, տեսակետների բախման: Արձանագրությունները ոչ միանշանակ են ընդունվել երկու երկրների քաղաքական, հասարակական, գիտավերլուծական շրջանակների կողմից եւ առաջ բերել տարատեսակ մեկնաբանություններ:
17.11.2009 ԷԼԵԿՏՐԱԷՆԵՐԳԻԱՆ Ե՛Վ ՏԱՐԱԴՐԱՄ Է, Ե՛Վ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ՇԱՀԱԲԱԺԻՆՆԵՐ
- Պ-ն Կարապետյան, արտահանման ի՞նչ հնարավորություններ ունի Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկան։
- Սկսեմ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ արտահանման հնարավորություններից։ Այսօր ընկերությունը լրջորեն զբաղվում է էլեկտրաէներգետիկայով։ Դա թելադրված է ռազմավարական նկատառումներով և այն ըմբռնմամբ, որ էլեկտրաէներգետիկան՝ որպես պրոֆիլային բիզնես, թույլ է տալիս ապահովել զգալի սինէրգետիկ էֆեկտ։
12.11.2009 ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՈՐՈՇ ՀԵՏԱԶՈՏԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆՆԵՐԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ադրբեջանական հետազոտական կամ այսպես կոչված «ուղեղային կենտրոնները» (ՈւԿ) գործում են հիմնադրամների, հասարակական կազմակերպությունների, ինչպես նաև ակադեմիական հաստատությունների ձևաչափով։ Կենտրոնները կատարում են վերլուծություններ երկու հիմնական ուղղություններով` սոցիալ-տնտեսական և հասարակական-քաղաքական:
09.11.2009 ՀԵՅԴԱՐ ԱԼԻԵՎԻ ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆԸ ՏԵՂԵԿԱՏՎԱԿԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ
Ադրբեջանում հակահայկական տեղեկատվական գործողություններ իրականացնում են ինչպես պետական, այնպես էլ ոչ պետական կազմակերպությունները, որոնց մի մասն օգտվում է պետության հովանավորությունից: Դրանց շարքում առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Հեյդար Ալիևի հիմնադրամը, որը, լինելով ոչ պետական կազմակերպություն, ձևավորման օրից կառավարվում է անմիջականորեն Ալիևների ընտանիքի կողմից։
06.11.2009 ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏԻ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐԻ ՇՈՒՐՋ (ԵՄ առջև ստանձնած պարտավորությունների համատեքստում)
Թուրքիայի ներքաղաքական գործընթացների, բանակ-քաղաքացիական իշխանություն հարաբերությունների և Եվրամիությանն այդ երկրի անդամակցության շրջանակներում ընթացող բարեփոխումների տեսանկյունից խիստ կարևորվում են հատկապես երկրի զինվորական ու անվտանգության ոլորտին առնչվող բարեփոխումները, որոնք նպատակ ունեն սահմանափակել զինվորականության դերը երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում և հաստատել ժողովրդավարական վերահսկողության մեխանիզմներ անվտանգության ոլորտի նկատմամբ:
05.11.2009 ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՀԱԿԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ԻՆՖՈՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հայաստանի հասարակության տեղեկատվական անվտանգությունն ապահովելու գործում անհրաժեշտ գործընթացներ են հակահայկական տեղեկատվական գրոհների ձևերի ուսումնասիրությունը, հետազոտական մեթոդաբանության մշակումը և արդյունքներին հասարակությանն իրազեկելը։ Հատկապես կարևոր է վերջին ժամանակներս բուռն թափ առած ադրբեջանական տեղեկատվական գրոհների մասին պատկերացումների ձևավորումը, ինչը կփորձենք իրականացնել այս հոդվածով:
04.11.2009 ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՖՈՐՈՒՄ. «ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԱՌԵՎՏՐԻ ԽԹԱՆՈՒՄ 2008-2009ԹԹ.» ԶԵԿՈՒՅՑՆԵՐԸ
1971թ. հիմնադրված «Համաշխարհային տնտեսական ֆորում»-ը (World Economic Forum-WEF) անկախ միջազգային կազմակերպություն է, որը գրանցված է որպես շահույթ չհետապնդող շվեյցարական հիմնադրամ։ Այն իր առջև խնդիր է դնում դառնալ առաջատարը՝ միջազգային հանրության բազմաբնույթ գործունեության ներդաշնակության ամրապնդման ու խթանման, տարածաշրջանային ու ազգային արդյունաբերական ռեսուրսների աջակցման գործում։
03.11.2009 ՎՐԱՍՏԱՆԻ ՈՒՂԵՂԱՅԻՆ ԿԵՆՏՐՈՆՆԵՐՆ ՈՒ ԱԿԱԴԵՄԻԱԿԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԸ
Հետխորհրդային երկրների առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ ուղեղային կենտրոնների ձևավորումն ընթանում է առավելապես ոչ թե ներքին, այլ արտաքին ռեսուրսների հաշվին (իհարկե, կան բացառություններ, երբ ՈւԿ-ն գործում է պետական ֆինանսական աղբյուրների հաշվին)։ Վրաստանի դեպքում պետք է նշել, որ ուղեղային կենտրոնները հիմնականում սնվում են ամերիկյան ու եվրոպական ծրագրերի շրջանակներում ստացված ֆինանսական միջոցներից և սպասարկում են առաջնային մի շարք ուղղություններ։
02.11.2009 ԻՐԱՆԻ ՄԻՋՈՒԿԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐԸ. ՆՈՐ ԻՐԱՎԻՃԱԿ
Սեպտեմբերի երկրորդ կեսին Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ միջազգային քաղաքական նոր իրավիճակ ստեղծվեց։ Աշխարհի 20 առաջատար պետությունների ղեկավարների մասնակցությամբ ամերիկյան Պիթսբուրգում ընթացող գագաթաժողովի օրերին ԱԷՄԳ-ը հայտարարեց, որ Իրանը ուրանի հարստացման նոր գործարան է կառուցում Ղոմ քաղաքի մոտ։ Այս հայտարարությունը կրկին ակտուալացրեց «իրանական հիմնախնդիրը»` Իրան–«վեցնյակ» բանակցությունների վերսկսման հիմք ստեղծելով։
30.10.2009 ԹԱԼԻՇԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՆՆ ԱԴՐԲԵՋԱՆՈՒՄ
Թալիշներն իրանական հնագույն ժողովուրդներից են, հիմնականում շիադավան, բնակվում են Ադրբեջանի հարավարևելյան` Իրանին սահմանամերձ կասպիական շրջաններում (Լենքորան, Լերիկ, Մասալին, Աստարին, Յարդմիլին), նաև` Բաքվում և հարակից շրջաններում, ինչպես նաև Իրանի հյուսիսարևմտյան շրջաններում: Թալիշների հետ կապված կնճռոտ հարցերից մեկն այդ ժողովրդի թվաքանակի մասին տարաբնույթ տվյալներն են։
29.10.2009 ՏԵՂԱՆՈՒՆՆԵՐԻ ԹՈՒՐՔԱՑՈՒՄԸ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԹՈՒՐՔԻԱՅՈՒՄ
Վերլուծելով Թուրքիայի Հանրապետության ներքին քաղաքականության որոշակի դրսեւորումներ` կարող ենք նշել, որ դրանք, մեծ մասամբ, կրում են համատարած թուրքացման բնույթ: Նորաստեղծ Թուրքիայում տեղի էին ունենում տարատեսակ գործընթացներ, որոնք միտված էին միատարր թուրքական պետության ստեղծմանը։ Այս գործընթացը անխուսափելիորեն պետք է անդրադառնար նաեւ տեղանուններին, քանի որ Օսմանյան կայսրության տարածքում բազմաթիվ էին բնիկ ժողովուրդների լեզուներով անվանակոչված վայրերը, որոնք ուղղակի ապացույցն էին նրանց ներկայության։
26.10.2009 ԳԱԶԱՏԱՐՆԵՐԻ ԱՇԽԱՐՀԱՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՍԵՎԾՈՎՅԱՆ–ԿԱՍՊՅԱՆ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆՈՒՄ
Գազը Կասպյան տարածաշրջանի և Մերձավոր Արևելքի պետություններից Եվրոպա հասցնելու գաղափարն ի հայտ է եկել դեռ 2002թ.։ 2 տարի անց հինգ գազատրանսպորտային ընկերություններ՝ OMV Gas GmbH-ը (Ավստրիա), Botas-ը (Թուրքիա), Bulgargaz-ը (Բուլղարիա), S.N.T.G.N. Transgaz S.A.-ն (Ռումինիա), MOL Natural Gas Transmission Company Ltd.-ն (Հունգարիա), միավորվեցին կոնսորցիումում, որը պետք է իրականացներ 3,3 հազ. կմ երկարությամբ, տարեկան 26-32 մլրդ մ3 հզորությամբ և մոտ $ 5 մլրդ արժողությամբ1 գազատարի նախագիծը, որն ստացավ Nabucco անվանումը։
23.10.2009 ԱԴՐԲԵՋԱՆ. ԲԱՔՎԻ ՈՉ ՓՈԽԱԴՐԵԼԻ ՀԱՇՄԱՆԴԱՄՆԵՐԸ
«Սա ի՞նչ կյանք է: Ինչքա՞ն կարելի է տանջվել…»,- բողոքում է երկրորդ կարգի հաշմանդամ 51-ամյա Բայրամ Կազիմզադեն: Բաքվի Խաթաինյան շրջանի Ահմեդլի ավանում բնակվող Բայրամը կորցրել է կնոջն ու այժմ նրա միակ նեցուկն իր որդի Աբասն է. «Նա իմ վերջին հույսն է: Որդիս փոխարինում է իմ ձեռքերն ու ոտքերը: Ես չեմ կարող որևէ տեղ գնալ առանց նրա»: Բայրամը հազվադեպ է դուրս գալիս փողոց. «Տանից դուրս եմ գալիս ոչ հաճախ, շաբաթական երկու անգամ, բժշկի եմ գնում: Նաև ամռանը որդիս երբեմն տանում է այգի: