«Հակամարտության սանդղակ» հաշվետվություններում փաստավիճակագրական տեղեկատվություն է ներկայացվում համաշխարհային հակամարտությունների վերաբերյալ, որը թույլ է տալիս ոչ միայն ընդհանուր պատկերացումներ, այլև որոշակի եզրահանգումներ կատարել դրանց գլոբալ և մասնակի դեպքերի դինամիկայի ու հեռանկարների վերաբերյալ։ Այսպես, 1997թ. հաշվետվությունում 1993-1997թթ. բռնություններով ուղեկցվող հակամարտությունների ընդհանուր թվաքանակը, 80-90-ականների սկզբներին կտրուկ աճման համեմատ, զգալիորեն նվազել է։ Եվ սա՝ այն պարագայում, երբ հակամարտությունների քանակը սույն ժամանակաշրջանում աստիճանական աճ է արձանագրել։ Բռնություններով հակամարտությունների մեծ մասը բաժին է ընկել Մերձավոր Արևելքին (8 հակամարտություն բռնություններով), Աֆրիկայում և Ասիայում՝ 7-ական, իսկ Եվրոպայում՝ 2։ 1997թ. սկսած՝ նկատվում է հակամարտությունների կայուն աճման միտում։ Մասնավորապես, եթե 1997թ. դրությամբ համաշխարհային հակամարտությունների թվաքանակը հաշվվել է 124, ապա արդեն 2002թ.՝ 173, որոնցից 42-ն ուղեկցվել է բռնություններով (13 պատերազմական և 29 սուր ճգնաժամային ելքերով)։ 2004թ. գլոբալ հակամարտությունների թվաքանակը կրկին ավելացել է 2003թ. համեմատ (218-ից դառնալով 230)։ Հաջորդ՝ 2005-2006թթ. դրանց թվաքանակը կազմել է համապատասխանաբար 249 և 278։
Հարավկովկասյան հակամարտությունների առանձնահատկությունների շուրջ
«Հակամարտությունների սանդղակ» հաշվետվություններում հարավկովկասյան հակամարտությունների առանձնահատկություններից մեկը վերաբերում է դրանց աշխարհագրական տեղաբաշխման մեթոդաբանությանը։ Այսպես, 1997թ. և 2002թ. հաշվետվություններում Ղարաբաղյան հակամարտությունը ներկայացված է «Մերձավոր և Միջին Արևելք» ենթաբաժնի «Կենտրոնական Ասիա» խորագրի ներքո2։ Այն դեպքում, երբ Չեչնիայի, վրաց-աբխազական, վրաց-հարավօսական կամ վրաց-աջարական հակամարտություններն ընդգրկված էին «Եվրոպա» բաժնում։ Աշխարհագրական տեղաբաշխվածության այդ տրամաբանությունը խախտվում է, մասնավորապես, 2003թ. և հաջորդ տարեկան հաշվետվություններում, երբ Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը, ի թիվս վրաց-աբխազական, վրաց-հարավօսական կամ Չեչնիայի հակամարտությունների, ընդգրկվում է «Եվրոպա» տարածաշրջանում։
Ինտենսիվության աստիճանավորում
Հարավային Կովկասում առկա հակամարտությունների վիճակագրական լուսաբանման հարցում հարկ է անդրադառնալ նաև դրանց ինտենսիվության կամ աստիճանական դինամիկայի համեմատականների վերլուծությանը։
Ղարաբաղ
Ինստիտուտի երեք՝ 1997, 2002, 2003թթ. տարեկան հաշվետվություններում Ղարաբաղյան հիմնախնդիրն առանձնացել է հակամարտության ինտենսիվության լավագույն ցուցանիշներով (լատենտային հակամարտություն)։ Իսկ հաջորդ՝ 2004թ. հաշվետվությունում հակամարտության ինտենսիվության դինամիկան որոշակի աճ է արձանագրել՝ դասվելով երկրորդ՝ «մանիֆեստային հակամարտություն» կատեգորիային։ Ինտենսիվության աճման միտումը պահպանվում է թե՛ 2005 և թե՛ 2006թթ., երբ Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը հինգ սանդղականոց աստիճանակարգում դասվում է բավական բարձր դիրքում՝ «ճգնաժամ» կատեգորիայում։ Սակայն այն տարբերությամբ, որ եթե 2005թ. դրությամբ հակամարտության ցուցիչն արձանագրել է աճման միտում, ապա 2006թ. ցուցիչում հակամարտության ինտենսիվության ընդհանուր դինամիկան մնացել է անփոփոխ։
Հաշվետվություններում Հայաստանին վերաբերող հիմնախնդիրների կամ անկայուն իրավիճակների շարքում առանձնացված է «Թուրքիա-Հայաստան. ցեղասպանություն» ենթախորագիրը։ Նշենք, որ վերջինիս կոնֆլիկտային իրավիճակի ինտենսիվությունը, 2004թ. ներառյալ, արձանագրել է զրոյական ցուցանիշ, իսկ 2005-2006թթ. ունեցել աճման միտում՝ դասվելով «մանիֆեստային հակամարտություն» կատեգորիային (2005թ. աճել է, իսկ 2006թ. մնացել անփոփոխ)։
Վրաց-աբխազական, հարավօսական և աջարական հիմնախնդիրներ
Ի տարբերություն Ղարաբաղյան հիմնախնդրի, վրաց-աբխազական հակամարտության դինամիկան առանձնանում է ինտենսիվության համեմատաբար բարձր ցուցանիշներով։ Այսպես, 1997թ. վրաց-աբխազական հակամարտությունը դասվում է ոչ թե առաջին, այլ երկրորդ՝ «հիմնականում առանց բռնությունների ճգնաժամ» կատեգորիային։ 2002-2006թթ. ամփոփ հաշվետվություններում աբխազական հակամարտությունը, որպես կանոն, վերագրվել է «ճգնաժամ» կատեգորիային։ Սակայն նշված ժամանակաշրջանում, ի տարբերություն 2003թ. վիճակագրության, որտեղ հակամարտության ցուցիչն աճման միտում է ունեցել, մնացած բոլոր տարեկան զեկույցներում այն անփոփոխ է եղել։
Ինստիտուտի ներկայացրած տարեկան հաշվետվություններում վրաց-հարավօսական և աջարական հակամարտություններն ունեցել են ինտենսիվության կամ զարգացման գրեթե նույնանման ցուցանիշներ։ 1997թ. դրանք, ինչպես աբխազական հակամարտությունը, վերագրվել են «հիմնականում առանց բռնությունների ճգնաճամ» կատեգորիային։ 2002-2003թթ. այդ հակամարտությունների ինտենսիվության աստիճանը բնութագրվում է որպես «լատենտային հակամարտություն»։ Իսկ արդեն 2004թ. երկու հակամարտությունների ինտենսիվության աստիճանը կտրուկ աճ է արձանագրում («ճգնաժամ»)։ 2005-2006թթ. վրաց-հարավօսական հակամարտությունը պահպանում է ինտենսիվության «ճգնաժամ» կատեգորիան։
Վրաստան. անկայունության այլ օջախներ
Հաշվետվություններում՝ որպես հակամարտության կամ անկայունության օջախ, առանձնացվում էր նաև «Վրաստան. պետական հեղաշրջում» խորագիրը։ Նշված ժամանակահատվածում ինստիտուտի տարեկան հաշվետվություններում Վրաստանում հեղաշրջման հավանականությունը դիտարկվել է միայն 2003թ. («մանիֆեստային հակամարտություն»)՝ պայմանավորված նոյեմբերյան իշխանափոխությանը նախորդող զարգացումներով։ Հաշվետվություններում առանձին տեղ է հատկացվում նաև «Ռուսաստան-Վրաստան. միջազգային ուժ» հակամարտությանը, որի ինտենսիվության ամենաբացասական ցուցանիշը՝ «սուր ճգնաժամ աճման ցուցիչով», արձանագրվել է 2002թ.։ 2003թ. ի վեր այդ հակամարտության ինտենսիվության աստիճանը կանոնավոր նվազման միտում է ունեցել։ Այսպես, եթե 2003-2004թթ. այն վերագրվել է «ճգնաժամ» կատեգորիային (կրկին պայմանավորված նոյեմբերյան հեղաշրջմամբ), ապա 2005-2006թթ.՝ «մանիֆեստային հակամարտություն» կատեգորիային։
Վրաստանում առկա ներքին հիմնախնդիրներին առնչվելիս անհրաժեշտաբար պետք է առանձնացնել նաև երկրի ազգային փոքրամասնությունների՝ հայերի ու ադրբեջանցիների հիմնահարցը, որը և տեղ է գտել «Հակամարտությունների սանդղակ» հաշվետվություններում՝ «Վրաստան/հայ. փոքրամասնություն-ինքնավարություն» և «Վրաստան/ադրբեջ. փոքրամասնություն-ինքնավարություն» խորագրերի ներքո։ Սույն ժամանակահատվածում Վրաստանում թվարկված երկու ազգային փոքրամասնությունների իրադրության ինտենսիվության աստիճանն ունեցել է զարգացման նույն դինամիկան։ Այսպես, 1997-2005թթ. ընթացքում տեղաբնակ հայերի ու ադրբեջանցիների հետ կապված կոնֆլիկտային իրավիճակը որպես այդպիսին բացակայում է։ 2006թ. ազգային երկու փոքրամասնությունների մոտ էլ արձանագրվում է կոնֆլիկտային իրադրության զարգացման միտում՝ դասվելով «մանիֆեստային հակամարտություն», անփոփոխ ցուցիչ կատեգորիային։
Անվանումների և կատեգորիաների փոխակերպում. Հարավային Կովկաս
Համաձայն ինստիտուտի ներկայացրած տարեկան հաշվետվությունների՝ վրաց-աբխազական հակամարտությունը մինչև 2003թ. ներառյալ ներկայացված է որպես էթնիկական և տարածքային ինքնավարություն։ 2004-2006թթ. հաշվետվություններում հակամարտությունն արդեն ներկայացվում է որպես անջատողական։ Իսկ վրաց-հարավօսական հակամարտությունը վերը նշված բոլոր տարեկան հաշվետվություններում ներկայացվում է որպես միմիայն անջատողական։ 2006թ. տարեկան հաշվետվությունում առանձնացված են նաև Վրաստանի ազգային փոքրամասնություններին՝ հայերին ու ադրբեջանցիներին վերաբերող կետեր (նախորդ հաշվետվություններում դրանք բացակայում են)։ Երկու դեպքում էլ խնդրին տրվում է ինքնավարություն սահմանումը։
Հաշվետվություններում «Ղարաբաղյան հիմնախնդիր» սահմանման փոխարեն կիրառվում է միայն «Հայաստան-Ադրբեջան» հակամարտություն բնորոշիչը։ Գրեթե բոլոր հաշվետվություններում, բացառությամբ 2006թ., Ղարաբաղյան հակամարտությունը ներկայացվում է որպես տարածքային հիմնախնդիր։ 2006թ. հակամարտությանը տրվում է անջատողական-տարածքային բնորոշիչը։ Նշենք նաև, որ ամփոփ հաշվետվություններում Ղարաբաղյան հակամարտությունը ներկայացվում է որպես հիմնախնդիր երկու միջազգային սուբյեկտների միջև և կրում է, ինչպես արդեն ասվեց, «Հայաստան-Ադրբեջան» հակամարտություն սահմանումը։ Ի տարբերություն Ղարաբաղյան հիմնախնդրի, թե՛ վրաց-աբխազական, թե՛ վրաց-հարավօսական հակամարտությունները դիտարկվում կամ ձևակերպվում են որպես Վրաստանի ներքին հիմնախնդիրներ (վերջիններս համապատասխանաբար ներկայացված են Վրաստան (Աբխազիա), Վրաստան (Հարավային Օսիա) կամ Վրաստան (Աջարիա) խորագրերով։
1«COSIMO/Conflict Simulation Model/» հետազոտական նախագիծը նախաձեռնվել է 1945թ., իսկ Գերմանական հետազոտությունների հիմնադրամի (ԳՀՀ) կողմից ֆինանսական միջոցներ ստացել է 1988-1991թթ. ընկած ժամանակահատվածում։ ԳՀՀ-ն ֆինանսավորում և իրականացնում է գիտական, գիտահետազոտական աշխատանքներ գիտության ու հասարակագիտության գրեթե բոլոր ոլորտներում։ Հիմնադրամի կարգավիճակը ենթադրում է գիտության և հետազոտական աշխատանքների ոլորտներում խորհրդատվական գործառնությունների իրականացում երկրի դաշնային խորհրդարանների ու պետական իշխանությունների համար։ Նշենք, որ 2005/2006թթ. ԳՀՀ-ին ֆինանսավորող ընդհանուր միջոցները կազմել են €1.351 մլրդ, որի 58%-ը ֆինանսավորել է Գերմանիայի դաշնային կառավարությունը, 41.6%-ը՝ դաշնային հանրապետությունները։ ԳՀՀ ներկայացուցչությունները գործում են Պեկինում (2000թ.), Վաշինգտոնում (2002թ.), Մոսկվայում (2003թ.) և Դելիում (2006թ. նոյեմբեր)՝ երկկողմ գիտահետազոտական հիմնադրամների ու կազմակերպությունների, անհատ գիտնականների միջև կապերի հաստատման ու համագործակցության նպատակներով։
2 Նույն ենթաբաժնում առանձնացված է նաև Թուրքիա-քրդեր (PKK) հակամարտությունը։