- Ղեկավար կառույցները Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքում երկուսն են՝ Հայ ավետարանական համայնքի գրասենյակը և Հայ ավետարանական կրթական խորհուրդը։ Երկու հաստատություններն էլ գտնվում են Հալեպում և զբաղվում են կազմակերպչական գործունեությամբ։ Երկուսն էլ գլխավորում է Սիրիայի հայ ավետարանականների համայնքապետ, վերապատվելի Հարություն Սելիմյանը3։
- Եկեղեցական կառույցները Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքում ստեղծվել են 19-րդ դարի կեսին՝ հայ ավետարանական համայնքի ձևավորմանը զուգընթաց։ Առաջին Հայ Ավետարանական եկեղեցիները՝ Հալեպի Հայ Ավետարանական Էմանուել եկեղեցին և Քեսապի Հայ Ավետարանական Սուրբ Երրորդություն եկեղեցին, հիմնադրվել են համապատասխանաբար 1852թ. և 1853թ.։
Ներկայումս Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքն ունի 11 եկեղեցի, որոնց գերակշիռ մեծամասնությունը կենտրոնացված է ավանդական հայ ավետարանական համայնքներում՝ Հալեպում (5) և Քեսապում (4)։ Մեկական Հայ Ավետարանական եկեղեցիներ կան նաև Դամասկոսում և Հոմսում4։ - Կրթական հաստատությունները Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքում դպրոցներն են։ Դրանց քանակը ներկայումս 6-ն է։ Կրթական հաստատությունների գերակշիռ մեծամասնությունը՝ 4 հատ, կենտրոնացված է Հալեպում։ Մեկական դպրոց կա Դամասկոսում և Քեսապում5։
Տաղանդավոր հայ երիտասարդների արտագաղթը կասեցնելու նպատակով մտադրություն կա Հալեպում հիմնել հայկական համալսարան6։ - Սոցիալական կառույցները Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքում 8-ն են։ Դրանք նույնպես գլխավորապես կենտրոնացված են Հալեպում (7)։ Սոցիալական կառույցներից միայն մեկը՝ Հայկական քրիստոնեական ջանից ամառային ճամբարն է գտնվում Հալեպից դուրս՝ Քեսապում7։
Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքի սոցիալական կառույցները բարեգործական, առողջապահական, երիտասարդական և այլ բնույթի հաստատություններ են։ Դրանցից են, օրինակ, Ջինիշյան հիշատակի ձեռնարկի Սիրիայի մասնաճյուղը, Հովարդ Կարագյոզյան հաստատության Սիրիայի մասնաճյուղը, Քրիստոնեական ջանից երիտասարդական կենտրոնը և այլն։
Կազմակերպական կառույցների գործունեության համահայկական բնույթը
Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքի կազմակերպական կառույցների գործունեությունը չի սահմանափակվում միայն նեղ ավետարանական համայնքի շրջանակներում։ Այն ընդգրկում է ողջ սիրիահայ համայնքը՝ անկախ դավանանքային տարբերություններից, ինչը վկայում է Սիրիայի հայ ավետարանականների՝ ողջ սիրիահայության մեջ ինտեգրվածության և նրա անբաժանելի մասը լինելու մասին։
Սիրիայի հայ ավետարանական կառույցների գործունեության համահայկական բնույթը դրսևորվում է հետևյալ բնագավառներում.
- Հոգևոր
- Հոգևոր ոլորտ։ Անգամ եկեղեցական կառույցների գործունեությունն է տարածվում ոչ միայն ավետարանականների վրա. Սիրիայի Հայ Ավետարանական եկեղեցիների այցելուների թվում են նաև հայ առաքելականները։ Ըստ ավետարանական հոգևորականների՝ գլխավորը քրիստոնեական հավատքն է, դավանանքը երկրորդական նշանակություն ունի։ Ինչպես նշում է Դամասկոսի Հայ Ավետարանական եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տաթև Պասմաճյանը. «Կարևորը հայ քրիստոնյա լինելն է։ ...Վերջում, երբ Աստծու մոտ գնանք, չի հարցնելու՝ ավետարանակա՞ն ես, թե՞ առաքելական»8։
- Կրթական ոլորտ։ Սիրիայի հայ ավետարանական կրթական հաստատությունների համահայկական բնույթը երևում է երկու հանգամանքով.
- Հայեցի կրթությամբ։ 19-րդ դարի վերջից սկսած՝ արվել է ամեն ինչ հայ ավետարանական դպրոցներում հայեցի կրությունն ապահովելու համար։ Ինչպես նկատում է վերապատվելի Ե.Քասունին. «...Մինչև 1890-ական թուականները... Հայ Աւետարանական դպրոցներուն մէջ անգլերէն, հայատառ եւ արաբատառ թրքերէն կը դասաւանդուէր. հայերէնը չկար։ Հայ Աւետարանականները 1893-էն ետք պարտադիր դարձուցին հայերէնի և կարգ մը այլ նիւթերու հայերէնով ուսուցումը իրենց այն գիւղերուն մէջ, ուր հայերը միակ բնակիչներն էին»9։
- Աշակերտության դավանանքային կազմով։ Հայ ավետարանական դպրոցներում ուսանող աշակերտների դավանանքային կազմը չի սահմանափակվում միայն ավետարանական երեխաներով։ Հայ առաքելական երեխաների կողմից բողոքական դպրոցներ հաճախելը ընդունված է եղել դեռևս նախացեղասպանական շրջանում՝ կապված ազգային դպրոցների անմխիթար վիճակի հետ։ «...Ոչ դաւանափոխ ընտանիքներ ի վերջոյ կը յօժարին իրենց զաւակներն ալ բողոքական ու լատին վարժարանները ղրկել, որովհետեւ ազգային դպրոցները ո՛չ կանոնաւոր դասագիրք ունին, ո՛չ շէնք, ո՛չ դպրոցական իրեր եւ ո՛չ ալ բաւարար ու որակեալ ուսուցիչներ»,- գրում է Հ. Չոլաքյանը10։
- Սոցիալական ոլորտ։ Սոցիալական կառույցների գործունեությունից չի կարող օգտվել միայն նեղ ավետարանական համայնքը, քանի որ դրանք ստեղծվել են ծանր կացության մեջ գտնվող սիրիահայերին օգնելու նպատակով։ Այնպիսի հաստատություններ, ինչպիսիք են Հայ ծերանոցը, Հովարդ Կարագյոզյան հաստատության և Ջինիշյան հիշատակի ձեռնարկի Սիրիայի մասնաճյուղերը, Արևիկ կենտրոնը, տեղի Հայության շրջանում իրականացնում են բազմաբնույթ սոցիալական ծրագրեր11։
Սոցիալական կառույցների գործունեությունը չի կարող սահմանափակվել միայն նեղ ավետարանական համայնքի շրջանակներում նաև այն պատճառով, որ դրանցից որոշները տնօրինվում են Սիրիայի հայկական երեք հարանվանությունների կողմից։
Միջդավանական համագործակցությունը
Սիրիահայության երեք դավանանքային խմբերի մոտ էլ բարձր է ազգային ինքնագիտակցությունը, որը նրանց միավորում է մեկ ընդհանրության՝ Սիրիայի հայ համայնքի մեջ։ Սիրիայի հայ առաքելական, կաթողիկե և ավետարանական հարանվանություններին բնորոշ են հայկական ինքնության հատկությունները։ Օրինակ՝ ընդհանուր հայրենիքի գիտակցությունը, որը վառ արտահայտվեց 1946-48թթ. մեծ հայրենադարձության շրջանում։ Հայրենադարձության խանդավառության ալիքը, ինչպես վկայում է Հ.Չոլաքյանը, իր մեջ կլանեց ողջ սիրիահայությանը՝ անկախ դավանանքային տարբերություններից։ «Ներգաղթ կը կազմակերպուի Սիրիոյ բոլոր շրջաններէն՝ գիւղերէն ու քաղաքներէն։ Կը ներգաղթեն հայկական երեք կրօնական համայնքներու եւ բոլոր շրջանակներու պատկանող ընտանիքներ եւ անհատներ»12։
Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքի՝ ողջ սիրիահայության անբաժանելի մասը լինելու վառ արտահայտություն են նաև հայ առաքելական և կաթողիկե հարանվանությունների հետ նրա սերտ շփումներն ու համագործակցությունը։ Միջդավանական համագործակցությունը դրսևորվում է երկու մակարդակով.
- Անհատական, երբ ակտիվ շփման և գործակցության մեջ են գտնվում երեք հարանվանությունների առանձին անհատներ։
- Ինստիտուցիոնալ, երբ շփումներն ու համագործակցությունը տեղի են ունենում Հայ առաքելական, կաթողիկե և ավետարանական համայնքների միջև՝ նրանց ինստիտուցիոնալ կառույցների միջոցով։
Անհատական համագործակցությունը դրսևորվում է հետևյալ հիմնական ձևերով.
- ազգային կառույցներում երեք հայ հարանվանությունների ներկայացուցիչների ընդգրկվածությունն ու համատեղ գործունեությունը։ Միջդավանական համագործակցության այս ձևն արմատներով գնում է դեռևս Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքի պատմության նախացեղասպանական փուլը՝ 1890-ական թթ.։ Նման համագործակցության սկիզբը դրվեց հայ առաջին կուսակցությունների գործունեությամբ, որոնք էլ հանդես էին գալիս որպես համազգային կառույցներ։ Ինչպես հիշատակում է Հ.Չոլաքյանը. «Ս.Դ.Հ.Կ.ն էր, որ ամէնէն առաջ ազգային գիտակցութիւն եւ ապրում արթնցուց դաւանական խնդիրներով այնքան բաժան-բաժան եղած ու իրարու դէմ թշնամական զգացումներ տածող համագիւղացիներու մէջ։ Այդ գիւղերուն մէջ կուսակցութեան անդամ էին հայ քահանան, կաթոլիկ վարդապետը, բողոքական քարոզիչն ու պատուելին, եւ նոյնիսկ լատին օտարազգի հայրը ...»13։
Հետցեղասպանական շրջանում ակնառու է ՀԲԸՄ օրինակը։ «Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միութեան ներկայութիւնը Անտիոքի շրջանի միւս գիւղերուն պարագային, ինչպէս Քեսապ, բարերար դեր ունեցած է տարբեր համայնքներու զաւակները նոյն մասնաճիւղին մէջ առնելու եւ անոնց մէջ ազգային դաստիարակութեան ընդհանուր նկրտումներ ապահովելու տեսակէտէն։ Հայ լուսաւորչականին հետ նոյն մասնաճիւղին մէջ մտած են նաեւ բողոքականը, կաթողիկէն եւ նոյնիսկ՝ լատինը»,- վկայում է Հ. Չոլաքյանը14։ - Համազգային միջոցառումներին երեք հայ հարանվանությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը։ Ամենազանգվածային համազգային միջոցառումներն ամեն տարի ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջոցառումներն են, որոնց հայերը մասնակցում են՝ անկախ դավանանքային տարբերություններից։ Դամասկոսի համալսարանի դասախոս Նորա Արիսյանի խոսքերով. «Այդ օրը սիրիահայերն աշխատանքի չեն գնում, նրանք փակում են իրենց խանութները և երեկոյան ներկա գտնվում միջոցառումներին։ Այսինքն՝ ցանկացած հայ Սիրիայում իր հարգանքի տուրքն է տալիս նահատակներին»15։
- Աշխարհիկ կարգի հարաբերություններում և գործունեության բնագավառներում դավանանքային տարբերությունների դերի ու նշանակության բացակայությունը։ Այդ կարգի հարաբերություններում և գործունեության ոլորտներում ընդգրկվում են ինչպես առաքելական, այնպես էլ կաթողիկե և ավետարանական հայերը։ Լավ օրինակ են սիրիահայ համայնքի սպորտային խմբակները, որոնցում ընդգրկվում են հայերը՝ անկախ իրենց դավանանքային տարբերություններից։
Այլ օրինակ. ՌԱԿ կլոր տարեդարձներին նվիրված միջոցառումներին, որպես կանոն, հրավիրվում են «...անձնավորություններ, որոնք Հայ ազգին մատուցել են գնահատելի ծառայություններ՝ առանց նկատի ունենալու նրանց կուսակցական պատկանելությունը կամ դավանանքը»16։
Ինստիտուցիոնալ մակարդակով միջդավանական համագործակցության դրսևորման ձևերն են.
- Համատեղ միջոցառումների կազմակերպումն ու իրականացումը։
- Մեկ համայնքի կողմից կազմակերպվող միջոցառումներին մյուսների մասնակցությունը։
- Համազգային միջոցառումներին երեք հարանվանությունների մասնակցությունը։
- Կառույցների համատեղ հիմնումը և դրանց համատեղ տնօրինումը։
- Սիրիահայ համայնքային խնդիրների լուծման համար համատեղ պայքարը։
Ինստիտուցիոնալ մակարդակով միջդավանական համագործակցությունն ակտիվորեն դրսևորվում է քաղաքական, սոցիալական, գիտամշակութային և կրթական բնագավառներում։
- Քաղաքական ասպարեզում Սիրիայի հայ երեք հարանվանությունների միջև համագործակցությունը նպատակաուղղված է համազգային խնդիրների լուծմանը։ Այս տեսակետից բացառիկ նշանակություն ունի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման համար մղվող պայքարը։ Այս հարցում Հայ Առաքելական, Կաթողիկե և Ավետարանական եկեղեցիների միջև առկա են սերտ համագործակցություն և փոխըմբռնում։
Քաղաքական ասպարեզում միջդավանական համագործակցությունն ու շփումները դրսևորվում են հիմնականում համատեղ միջոցառումների կազմակերպման և համազգային միջոցառումներին երեք հարանվանությունների մասնակցության ձևով։ Ամենամյա ապրիլքսանչորսյան միջոցառումները, օրինակ, կազմակերպվում են Հայ առաքելական, կաթողիկե և ավետարանական հարանվանությունների կողմից։
Համազգային միջոցառումներին համատեղ մասնակցության ակնառու օրինակ էր այն, որ 2010թ. ՀՀ նախագահ Ս.Սարգսյանի՝ Սիրիա կատարած այցելության ընթացքում Հայ առաքելական, կաթողիկե և ավետարանական համայնքների առաջնորդները միասնաբար ուղեկցում էին ՀՀ նախագահին և համատեղ մասնակցում նախագահի այցի ընթացքում նախատեսված միջոցառումներին։ - Սոցիալական ոլորտը շատ կարևոր տեղ ունի միջդավանական համագործակցության մեջ։ Այստեղ համագործակցությունը դրսևորվում է սոցիալական կառույցների համատեղ հիմնադրմամբ և տնօրինմամբ։ Այդպիսի սոցիալական կառույցներ են Հայ ծերանոցը, Հովարդ Կարագյոզյան հաստատության և Ջինիշյան հիշատակի ձեռնարկի Սիրիայի մասնաճյուղերը, հաշմանդամ երեխաների Արևիկ կենտրոնը17։
- Գիտամշակութային ոլորտում միջդավանական համագործակցության ու շփումների դրսևորման ձևեր են համազգային միջոցառումներին համատեղ մասնակցությունը, համատեղ միջոցառումների կազմակերպումը, մեկ համայնքի կողմից կազմակերպված միջոցառումներին մյուսների մասնակցությունը։
Համազգային միջոցառումներին համատեղ մասնակցության տեսակետից ուշադրության է արժանի Սիրիայում ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպվող մշակութային միջոցառումներին Հայ Առաքելական, Կաթողիկե և Ավետարանական եկեղեցիների համատեղ մասնակցությունը։ Համատեղ միջոցառումների առումով ուշագրավ օրինակ է հայ գրերի գյուտի 1600-ամյակի, քրիստոնեության ընդունման 1700-ամյակի և այլ նշանավոր տարեդարձերի նշումը միասնական ուժերով18։
Ինչ վերաբերում է մեկ համայնքի կողմից կազմակերպվող միջոցառումներին մյուսների մասնակցությանը, ապա համագործակցության այդ ձևը դրսևորվում է անգամ տարածաշրջանային մակարդակով։ Օրինակ, 2009թ. հոկտեմբերի վերջին Անթիլիասում Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության կողմից կազմակերպված համագումարին՝ նվիրված Ադանայի ջարդերի 100-ամյակին, մասնակցում էր և զեկույցով հանդես եկավ Սիրիայի հայ ավետարանականների համայնքապետ, վերապատվելի Հ.Սելիմյանը19։ - Կրթական ոլորտում միջդավանական համագործակցության նպատակն է աջակցել հայեցի կրթությանը։ Հ.Չոլաքյանը, խոսելով 19-րդ դարի վերջի դրության մասին, նկատում է, որ ազգային կրթության և դաստիարակության հարցը անհրաժեշտություն է «...բոլոր հայոց համար, ի՛նչ համայնքի ալ պատկանած ըլլային անոնք»20։
Այս ասպարեզում համագործակցության ակնառու ձև էր հայկական հարանվանությունների համատեղ պայքարը, որով նրանք միասնական ջանքերով կարողացան հասնել նրան, որ հայկական կրթական հաստա-տություններում թույլատրվի հայերենի ուսուցումը, ինչպես նաև կրոնագիտության դասընթացներն անցկացվեն հայերենով։
Այսպիսով, Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքի կազմակերպական կառույցների ակտիվ գործունեությունն աշխուժություն է հաղորդում համայնքի կյանքին։ Դրանց գործունեության տարածումը ողջ սիրիահայության շրջանում, միջդավանական շփումներն ու համագործակցությունը տեղի Հայ առաքելականների և կաթողիկեների հետ վկայում են այն մասին, որ Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքը կազմում է տեղի հայ համայնքի անբաժանելի մասը։
1«Նորավանք» ԳԿՀ Հայագիտական կենտրոնի փորձագետ։
2Տարբեր տվյալներով՝ Ցեղասպանության հետևանքով Սիրիայում ապաստանեց 70-100 հազ. հայ։ Տե՛ս Nicola Migliorino, (Re)Constructing Armenia in Lebanon and Syria: Ethno-Cultural Diversity and the State in the Aftermath of a Refugee Crisis, 2008, p. 31-34.
3Տե՛ս AMAA Directory 2010: Armenian Evangelical Churches, Institutions, Organizations, Pastors and Christian Workers Worldwide, p. 16 http://www.amaa.org/Directory%20for%20website.pdf
4Նույն տեղում, էջ 15-16։
5Նույն տեղում, էջ 16։
6Charlotte Wiedemann, Armenians in Syria: Half a Home http://www.qantara.de/webcom/show_article.php/_c-478/_nr-790/webcom/show_article.php/_c-478/_nr-714/i.html
7Տե՛ս AMAA Directory ..., p. 16
8Հարցազրույց Հայ Ավետարանական եկեղեցու Դամասկոսի հովիվ, պատվելի Տաթև Պաս¬մա¬ճյա¬նի հետ, Արաքս Փաշայան, Դամասկոսի հայ համայնքը. ներկան և հեռանկարը, Նորավանք ԳԿՀ տե¬ղեկագիր, 2008թ., թիվ 23, էջ 33, 34։
9Վեր. Եղիա Քասունի, Լուսաշաւիղ պատմութեան հայ աւետարանական շարժման, Պէյրութ, 1947, էջ 159։
10Տե՛ս Յակոբ Չոլաքեան, Անտիոքի մերձակայ Ռուճի հովիտի հայերը (Պատմա-ազգագրական ուսում¬նասիրություն, Անթիլիաս, 2006թ., էջ 146)։
11Հայ սփյուռք հանրագիտարան, Երևան, Հայկական հանրագիտարան. հրատարակչություն, 2003թ., էջ 527, 528, 529։
12Յակոբ Չոլաքեան, նշվ. աշխ., էջ 178։
13Նույն տեղում, էջ 151։
14Նույն տեղում, էջ 187։
15Հարցազրույց Դամասկոսի համալսարանի դասախոս, Սիրիայի գրողների միության անդամ Նո¬¬րա Արիսյանի հետ, Արաքս Փաշայան, նշվ. աշխ., էջ 35։
16Հարցազրույց Թեքեյան մշակութային միության պատասխանատու, ՌԱԿ Դամասկոսի Վերին մարմ¬նի փոխատենապետ Ջորջ Բարսեղյանի հետ, Արաքս Փաշայան, նշվ. աշխ., էջ 49։
17Հայ սփյուռք հանրագիտարան, էջ 527, 528, 529։
18Հարցազրույց Հայ Առաքելական եկեղեցու Դամասկոսի թեմի առաջնորդ Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանի հետ, Արաքս Փաշայան, նշվ. աշխ., էջ 24։
19Ալիք, 01.11.2009։
20Յակոբ Չոլաքեան, նշվ. աշխ., էջ 151։