15.09.2016 «ՕՏԱՐԵՐԿՐՅԱ ԳՈՐԾԱԿԱԼՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
14.09.2016 ՆՈՐ ՍԵՐՆԴԻ ՏԵՂԵԿԱՏՎԱԿԱՆ ՊԱՏԵՐԱԶՄՆԵՐ
14.07.2016 ՌՈՒՍԱՍՏԱՆ-ՎՐԱՍՏԱՆ-ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ԻՐԱՆ. «ՀՅՈՒՍԻՍ – ՀԱՐԱՎ» ԻՆՈՎԱՑԻՈՆ ԻՆՏԵԳՐԱՑԻԱ
13.07.2016 ՌՈՄԱՆ ԿԱՐԱՊԵՏՅԱՆ. «ԻՐԱՆԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՊԱՏԺԱՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ՉԵՂԱՐԿՄԱՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑԻ ՄԵԿՆԱՐԿԸ ԵՎ ԻՐԱՆ-ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ՎՐԱՍՏԱՆ-ՌՈՒՍԱՍՏԱՆ ԱՌԱՆՑՔՈՎ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐԸ»
12.07.2016 ԱՐՍԵՆ ՂԱԶԱՐՅԱՆ. «ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ԻՐԱՆ-ՌՈՒՍԱՍՏԱՆ. ԱՌԵՎՏՐԱՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐ»
05.04.2016 «ՆՈՐԱՎԱՆՔ» ԳԿՀ ՀԱՅԱԳԻՏԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԻ ԱՎԱԳ ՓՈՐՁԱԳԵՏ ՎԱՀՐԱՄ ՀՈՎՅԱՆԻ ԶԵԿՈՒՅՑԸ «ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ՎՐԱՍՏԱՆ. ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐՈՒԺ» ԹԵՄԱՅՈՎ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻՆ (24 ՄԱՐՏԻ, 2016Թ., «ՆՈՐԱՎԱՆՔ» ԳԿՀ)
05.04.2016 «ՆՈՐԱՎԱՆՔ» ԳԿՀ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԵՆՏՐՈՆԻ ԱՎԱԳ ՓՈՐՁԱԳԵՏ ԿԱՐԵՆ ՎԵՐԱՆՅԱՆԻ ԶԵԿՈՒՅՑԸ «ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ՎՐԱՍՏԱՆ. ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐՈՒԺ» ԹԵՄԱՅՈՎ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻՆ (24 մարտի, 2016թ., «Նորավանք» ԳԿՀ)
01.04.2016 «ՆՈՐԱՎԱՆՔ» ԳԿՀ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԵՆՏՐՈՆԻ ՓՈՐՁԱԳԵՏ-ԽՈՐՀՐԴԱԿԱՆ ԱՆՈՒՇԱՎԱՆ ԲԱՐՍԵՂՅԱՆԻ ԶԵԿՈՒՅՑԸ «ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ՎՐԱՍՏԱՆ. ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐՈՒԺ» ԹԵՄԱՅՈՎ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻՆ (24 մարտի, 2016թ., «Նորավանք» ԳԿՀ)
31.03.2016 ՊԱՏՄԱԿԱՆ ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԹԵԿՆԱԾՈՒ, ԵՐԵՎԱՆԻ ՊԵՏՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԵՎ ԴԻՎԱՆԱԳԻՏՈՒԹՅԱՆ ԱՄԲԻՈՆԻ ԱՍԻՍՏԵՆՏ ՌՈՄԱՆ ԿԱՐԱՊԵՏՅԱՆԻ ԶԵԿՈՒՅՑԸ «ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ՎՐԱՍՏԱՆ. ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐՈՒԺ» ԹԵՄԱՅՈՎ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻՆ (24 մարտի, 2016թ.)
31.03.2016 «ՆՈՐԱՎԱՆՔ» ԳԿՀ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԵՆՏՐՈՆԻ ՓՈՐՁԱԳԵՏ, ՀՀ ՊԵՏԱԿԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ԱԿԱԴԵՄԻԱՅԻ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԵՆՏՐՈՆԻ ԳԻՏԱՇԽԱՏՈՂ ՋՈՆԻ ՄԵԼԻՔՅԱՆԻ ԶԵԿՈՒՅՑԸ «ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ՎՐԱՍՏԱՆ. ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐՈՒԺ» ԹԵՄԱՅՈՎ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻՆ (24.03.2016)
30.03.2016 ՀՀ ԳԱԱ ԱՐԵՎԵԼԱԳԻՏՈՒԹՅԱՆ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԻ ԱՎԱԳ ԳԻՏԱՇԽԱՏՈՂ, ՊԱՏՄԱԿԱՆ ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԹԵԿՆԱԾՈՒ, ԷՆԵՐԳԵՏԻԿ ԱՇԽԱՐՀԱՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍՆԱԳԵՏ ԱՐՄԵՆ ՄԱՆՎԵԼՅԱՆԻ ԶԵԿՈՒՅՑԸ «ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ՎՐԱՍՏԱՆ. ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐՈՒԺ» ԹԵՄԱՅՈՎ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻՆ (24 մարտի, 2016թ.)
30.03.2016 ՌՈՒՍ-ՀԱՅԿԱԿԱՆ (ՍԼԱՎՈՆԱԿԱՆ) ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԱՄԲԻՈՆԻ ՎԱՐԻՉ, ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԵՎ ԼԻԱԶՈՐ ԴԵՍՊԱՆ ԱՐՄԱՆ ՆԱՎԱՍԱՐԴՅԱՆԻ ԶԵԿՈՒՅՑԸ «ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ՎՐԱՍՏԱՆ. ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐՈՒԺ» ԹԵՄԱՅՈՎ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻՆ (24 մարտի, 2016թ.)
08.02.2016 ԲԱԶՄԱԿԵՆՏՐՈՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
2016թ. փետրվարի 3-ին «Նորավանք» ԳԿՀ-ում տեղի ունեցավ «Բազմակենտրոն համակարգի առանձնահատկությունները» թեմայով գիտաժողով։ Զեկուցումով հանդես եկավ «Նորավանք» ԳԿՀ գործադիր տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը։
20.01.2016 ԳԱԳԻԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ. ԾԱՅՐԱՀԵՂԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԱՃԸ ՈՐՊԵՍ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՄԻՏՈՒՄ
«Նորավանք» ԳԿՀ տնօրեն Գագիկ Հարությունյանն իր «Ծայրահեղականության աճը որպես հիմնական միտում» ելույթում նշեց, որ ծայրահեղական խմբավորումների գործունեությունը, ինչպիսին է Իսլամական պետությունը, Մերձավոր Արևելքում ցեղասպանություն է որակվում, արդեն իսկ զոհերի թիվը գերազանցում է 2 մլն-ը, կան 15 մլն փախստականներ, զուգահեռաբար ոչնչացվում է քրիստոնեական մշակույթը։
20.01.2016 ԱՐԱՄ ՍԱՖԱՐՅԱՆ. ԵՎՐԱՍԻԱԿԱՆ ԻՆՏԵԳՐԱՑԻՈՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑՆԵՐ. ՃՇՄԱՐՏՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ՀՈՐԻՆՎԱԾՔ, ԻՐԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԱՌԱՍՊԵԼ
«Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանն իր «Եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացներ. ճշմարտություն և հորինվածք, իրականություն և առասպել» թեմայով ելույթում նշեց, որ չնայած 2015թ․ տնտեսական ճգնաժամին, Ռուսաստանի հետ ապրանքաշրջանառության որոշակի նվազմանը, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամները միևնույն է շարունակում են մնալ ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի մասնակցության կողմնակիցներ և շարունակելու են փնտրել ԵԱՏՄ ներքո հարաբերությունների արդյունավետ զարգացման ուղիները։
20.01.2016 ԱՇՈՏ ԹԱՎԱԴՅԱՆ. ԵԱՏՄ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՁԱՅՆԵՑՄԱՆ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանն իր «ԵԱՏՄ երկրների տնտեսական քաղաքականության համաձայնեցման հնարավորությունները» թեմայով զեկույցում անդրադարձավ ԵԱՏՄ տնտեսական քաղաքականության հարցերին և դրամա-արժութային քաղաքական համաձայնեցման անհրաժեշտությանը։
20.01.2016 ՍԱՄՎԵԼ ՄԱՆՈՒԿՅԱՆ. ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑՆԵՐԸ՝ ԸՍՏ ՍՈՑԻՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՆՅՈՒԹԵՐԻ
Սոցիոլոգ Սամվել Մանուկյանն իր «Հայաստանի երիտասարդությունը և քաղաքական գործընթացները՝ ըստ սոցիոլոգիական հետազոտությունների նյութերի» թեմայով ելույթում ներկայացրեց երիտասարդության տեղեկացվածության և Հայաստանի խնդիրների ընկալման վերաբերյալ իր հետազոտության արդյունքները։
26.11.2015 Նորարարական գաղափարների մրցանակաբաշխություն «Նորավանք» ԳԿՀ-ում
2015թ. նոյեմբերի 26-ին տեղի ունեցավ «Նորավանք» ԳԿՀ և «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ կազմակերպած նորարարական և հասարակական հնչեղություն ունեցող գաղափարների և նախագծերի մրցույթի հաղթողների պարգևատրման արարողությունը։ Ժյուրին արդիական և նորարարական գաղափարների համար 1-ին մրցանակը շնորհեց Նանջինգի համալսարանի ասպիրանտ Մհեր Սահակյանին։ 2-րդ մրցանակն ունի երկու հեղինակ՝ Ալեքսանդր Մարգարով և Նարեկ Գալստյան։ 3-րդ տեղի մրցանակակիրն էլ Սոնա Մարտիրոսյանն է։
22.05.2015 Թաթուլ Մանասերյան - ԵԱՏՄ կազմավորումից հետո ձևավորված տնտեսական միջավայրն ու փուլերը
Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամը և Եվրասիական փորձագիտական ակումբը մայիսի 22-ին անցկացրին Կլոր սեղան երիտասարդ միջազգայնագետների, տնտեսագետների և քաղաքագետների համար «Հայաստանը, Եվրասիական ինտեգրումը և գլոբալ մարտահրավերները» թեմայով։ Տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը անդրադարձավ ԵԱՏՄ կազմավորումից հետո ձևավորված տնտեսական միջավայրին և այն փուլերին, որոնցով պետք է անցնի միությունը։ Նա մասնավորապես նշեց, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելը ժամանակի պահանջ է և ուղի, որը թույլ է տալիս ադեկվատ արձագանքել համաշխարհային տնտեսության ժամանակակից մարտահրավերներին։
22.05.2015 Գագիկ Հարությունյան - Տեղեկատվական գործողություններ. պատմություն և արդիականություն
«Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամը և Եվրասիական փորձագիտական ակումբը մայիսի 22-ին անցկացրին Կլոր սեղան երիտասարդ միջազգայնագետների, տնտեսագետների և քաղաքագետների համար «Հայաստանը, Եվրասիական ինտեգրումը և գլոբալ մարտահրավերները» թեմայով։ Զեկույցով հանդես եկավ «Նորավանք» ԳԿՀ գործադիր տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը՝ նշելով, որ տեղեկատվական պատերազմներն ու գործուղությունները և դրանց նշանակությունը ժամանակակից քաղաքականությունում այսօր լայն քննարկումների տեղիք են տալիս։
22.05.2015 Աշոտ Թավադյան - Ինտեգրացիոն գործընթացների արդյունավետության շուրջ
«Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամը և Եվրասիական փորձագիտական ակումբը մայիսի 22-ին անցկացրին Կլոր սեղան երիտասարդ միջազգայնագետների, տնտեսագետների և քաղաքագետների համար «Հայաստանը, Եվրասիական ինտեգրումը և գլոբալ մարտահրավերները» թեմայով։ Զեկույցով հանդես եկավ տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը, ով անդրադարձավ տնտեսական անվտանգության և այն չափանիշներին, որոնց ապահովումն անհրաժեշտ է ինտեգրացիոն գործընթացների արդյունավետության համար։
27.02.2015 Սամվել Մանուկյան - Հայաստանի հասարակության վերաբերմունքը ինտեգրացիոն գործընթացների վերաբերյալ
2015թ. փետրվարի 27-ին «Նորավանք» ԳԿՀ-ում անցկացված «Գլոբալ մարտահրավերները և Եվրասիական ինտեգրումը» դասընթաց-քննարկման ժամանակ սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու Սամվել Մանուկյանը «Հայաստանի հասարակության վերաբերմունքը ինտեգրացիոն գործընթացների վերաբերյալ» զեկույցում անդրադառնում է ԵՏՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ Հայաստանի որոշման արդարացվածությանը և կարևորությանը։
27.02.2015 Վաղարշակ Հարությունյան - Եվրասիական ինտեգրացին և Հայաստանի ազգային անվտանգության խնդիրները
2015թ. փետրվարի 27-ին «Նորավանք» ԳԿՀ-ում անցկացված «Գլոբալ մարտահրավերները և Եվրասիական ինտեգրումը» դասընթաց-քննարկման ժամանակ ՀՀ Պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը «Եվրասիական ինտեգրացիան և Հայաստանի ազգային անվտանգության խնդիրները» զեկույցում անդրադառնում է Եվրասիական տարածքի ռազմական անվտանգությանը։
27.02.2015 Աշոտ Թավադյան - Եվրասիական ինտեգրացին և գլոբալ ժգնաժամը
2015թ. փետրվարի 27-ին «Նորավանք» ԳԿՀ-ում անցկացված «Գլոբալ մարտահրավերները և Եվրասիական ինտեգրումը» դասընթաց-քննարկման ժամանակ տնտեսագիտության դոկտոր Աշոտ Թավադյանն իր «Եվրասիական ինտեգրացիան և գլոբալ ճգնաժամը» թեմայով զեկույցում առանձնացրեց այն հիմնական տնտեսական միջոցները, որոնք կիրառվում են ՌԴ-ի կողմից և կարող են կարևոր լինել նաև Հայաստանի համար։
14.04.2014 Վլադիմիր Լեպեխին - Եվրասիական ինտեգրացիայի այժմեական խնդիրները և Հայաստանը
2014թ. ապրիլի 14-ին «Նորավանք» ԳԿՀ-ում տեղի ունեցավ սեմինար-քննարկում «Եվրասիական ինտեգրացիայի այժմեական խնդիրները և Հայաստանը» թեմայով։ Զեկուցումով հանդես եկավ Եվրասիական տնտեսական համագործակցության ինստիտուտի գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Լեպեխինը։
14.12.2012 Սերգեյ Գրինյաև - Ցանցային պատերազմները՝ որպես ԱՄՆ-ում զինված պայքարի նոր դոկտրին
Դեկտեմբերի 14-ին «Նորավանք» ԳԿՀ Ուսումնական ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ online-սեմինար «Ցանցային պատերազմները՝ որպես ԱՄՆ-ում զինված պայքարի նոր դոկտրին» թեմայով։ Դասախոսությամբ  հանդես եկավ Սերգեյ Գրինյաևը (Ռազմավարական գնահատականների և կանխատեսումների կենտրոնի գլխավոր տնօրեն, տ.գ.դ., Մոսկվա, ՌԴ)
12.12.2012 Սերգեյ Գրինյաև - Ուժի աշխարհաքաղաքական կենտրոնների ձևավորման արդի միտումները
Դեկտեմբերի 12-ին «Նորավանք» ԳԿՀ Ուսումնական ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ online-սեմինար «Ուժի աշխարհաքաղաքական կենտրոնների ձևավորման արդի միտումները» թեմայով։ Դասախոսությամբ հանդես եկավ Սերգեյ Գրինյաևը (Ռազմավարական գնահատականների և կանխատեսումների կենտրոնի գլխավոր տնօրեն, տ.գ.դ., Մոսկվա, ՌԴ)։
12.12.2012 Սերգեյ Գրինյաև - ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի պատմությունը
Դեկտեմբերի 12-ին «Նորավանք» ԳԿՀ Ուսումնական ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ online-սեմինար «ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, Համաշխարհային բանկի, մի շարք երկրների կենտրոնական բանկերի ձևավորման պատմությունը. Բրետոն-վուդյան համաձայնագրերը» թեմայով։ Դասախոսությամբ հանդես եկավ Սերգեյ Գրինյաևը (Ռազմավարական գնահատականների և կանխատեսումների կենտրոնի գլխավոր տնօրեն, տ.գ.դ., Մոսկվա, ՌԴ)։
22.11.2012 Մարատ Տերտերով - ՆԱՏՕ-ն և իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում
Նոյեմբերի 22-ին «Նորավանք« ԳԿՀ Ուսումնական ծրագրի շրջանակներում «ՆԱՏՕ-ն և իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում» թեման ներկայացրեց Եվրոպական աշխարհաքաղաքական ֆորումի (Բելգիա) ղեկավար Մարատ Տերտերովը։
Լուսաբանվեցին հակամարտությունների գոտիներում հումանիտար ինտերվենցիաների, այսպես կոչված «արաբական գարնանից» հետո մերձավորարևելյան պետություններում ստեղծված իրավիճակի, ինչպես նաև Հարավկովկասյան տարածաշրջանի վրա դրա հնարավոր ազդեցության վերաբերյալ հարցեր։
21.11.2012 Գևորգ Միրզայան - Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունն Էրդողանի օրոք
Նոյեմբերի 21-ին «Նորավանք» ԳԿՀ Ուսումնական ծրագրի շրջանակներում «Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունն Էրդողանի օրոք» թեմայով հանդես եկավ «Էքսպերտ» (ՌԴ) ամսագրի հատուկ թղթակից Գևորգ Միրզայանը։
Զեկուցողը ներկայացրեց Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության նոր միտումների իր տեսլականը՝ մերձավորարևելյան գործընթացների, ԱՄՆ-ի, Իրանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի հետ հարաբերությունների համատեքստում։