Սոցիոլոգ Սամվել Մանուկյանն իր «Ռուսաստան-Վրաստան-Հայաստան-Իրան. «Հյուսիս – Հարավ» ինովացիոն ինտեգրացիա» զեկույցում նշեց, որ ըստ կատարված հետազոտությունների տվյալների՝ ինովացիոն արտադրության մեջ առաջատար է Ռուսաստանը, երկրորդ տեղում է Հայաստանը, երրորդ տեղում Վրաստանն է, չորրորդ տեղում՝ Իրանը։ Ինովացիոն արդյունաբերության զարգացման համար հարկավոր է հրավիրել փոքր բիզնեսին Ռուսաստանից, ինչպես նաև Իրանից։
ՌՈՒՍԱՍՏԱՆ-ՎՐԱՍՏԱՆ-ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ԻՐԱՆ. «ՀՅՈՒՍԻՍ – ՀԱՐԱՎ» ԻՆՈՎԱՑԻՈՆ ԻՆՏԵԳՐԱՑԻԱ
2016թ. հունիսի 27-ին «Նորավանք» ԳԿՀ-ում տեղի ունեցավ գիտաժողով՝ «Հյուսիս-Հարավ առանցք. Հայաստան-Ռուսաստան-Վրաստան-Իրան համագործակցության արդի վիճակը և զարգացման հեռանկարները» թեմայով։Սոցիոլոգ Սամվել Մանուկյանն իր «Ռուսաստան-Վրաստան-Հայաստան-Իրան. «Հյուսիս – Հարավ» ինովացիոն ինտեգրացիա» զեկույցում նշեց, որ ըստ կատարված հետազոտությունների տվյալների՝ ինովացիոն արտադրության մեջ առաջատար է Ռուսաստանը, երկրորդ տեղում է Հայաստանը, երրորդ տեղում Վրաստանն է, չորրորդ տեղում՝ Իրանը։ Ինովացիոն արդյունաբերության զարգացման համար հարկավոր է հրավիրել փոքր բիզնեսին Ռուսաստանից, ինչպես նաև Իրանից։