Three ethnic Armenians were elected to the French National Assembly in the June 18 run-off, Grigor Amirzayan, a French-Armenian journalist and cartoonist, said Monday. “Jacques Marilosian, Daniel Kazaryan and Guillaume Gasbarian have been elected. All the three are from President Macron’s Forward, Republic! party,” he told Tert.am.
22.06.2017 ARMENIAN SPIES IN AZERBAIJANI ARMY? ALLEGATIONS IN CONTEXT
Analysis by Emil Sanamyan
On May 7, the Azerbaijani government issued a statement claiming that a number of military personnel and civilians were arrested and charged with espionage in favor of Armenia. The statement said the group was operating in Azerbaijan’s Terter district, northeast of Nagorno Karabakh.
13.06.2017 THE NEWSLETTER OF THE ARMENIAN COMMUNITY OF CHINA IS AVAILABLE AT THE UNIVERSITY OF CALIFORNIA, LOS ANGELES
The main aim of the “ChinaHAY” newsletter is to present the history and internal life of the Armenian Community of China. This newsletter is published by the Armenian Community of China.
02.06.2017 VLADIMIR YAKUNIN HONOURED WITH THE EURASIAN DECORATION OF FRIENDSHIP
On 28 May 2017, Moscow hosted the seventh conference of the Assembly of Russian Peoples and the first conference of the Assembly of Eurasian Peoples.Chairman of the Supervisory Board of the Dialogue of Civilizations Research Institute, Vladimir Yakunin, made a presentation titled “Value-Based Measurement of Geopolitical Shifts in the Eurasian Space”.
31.05.2017 ARMENIAN DEFENSE MINISTER MEETS WITH PRESIDENT OF CYPRUS
Armenia’s Defense minister Vigen Sargsyan had a meeting on May 30 – the second day of his official visit – with President of Cyprus Nicos Anastasiades. The Cypriot president welcomed that Armenian delegation and expressed conviction that it will boost the enhancing of Armenian Cypriot cooperation, which is anchored on centuries long friendship.
29.05.2017 ARMENIA PAYS TRIBUTE TO THE MEMORY OF PONTIAN GREEK GENOCIDE VICTIMS
Vice-President of the Armenian National Assembly Edward Sharmazanov, other MPs, representatives of the Greek Embassy in Armenia and the Greek community visited the Tsitsernakaberd memorial today to pay tribute to the memory of victims of the Pontian Greek genocide.
16.05.2017 AZERBAIJAN ACCUSED OF GIVING MILLIONS IN BRIBES TO COUNCIL OF EUROPE
For years, the government of Azerbaijan has been showering politicians and dignitaries from around the world with expensive gifts, such as silk carpets, gold, silver, caviar, cash, and all-expense paid trips in exchange for their votes in favor of Azerbaijan and against Armenia and Artsakh (Karabagh). This illicit practice is so prevalent that Europeans describe it as “caviar diplomacy.”
18.04.2017 GREECE AND ARMENIA TO CONTINUE IMPLEMENTING JOINT DEFENSE PROGRAMS
Defense Minister of Armenia Vigen Sargsian had a working dinner with the Foreign Minister of the Hellenic Republic Nikos Kotzias on March 9 who is on an official visit in Armenia.
21.03.2017 CALL FOR PAPERS/THE FIRST ONLINE CONFERENCE OF YOUNG RESEARCHERS FROM THE ARMENIAN DIASPORA IN THE FIELD OF HUMANITIES
Taking into consideration the fact that in recent years, the number of Armenian students and researchers in Universities all around the world has increased, on July 22-23, 2017, the Armenian Community of China and its Scientific Council will hold the first Online Conference of Young Armenian Diaspora Researchers in the Field of Humanities. The main idea of the conference is to unite Armenian scientific potential in the diaspora and to present a unique platform for Armenian scholars and students to introduce their research.
10.03.2017 CHINA TRYING TO ROPE INDIA, RUSSIA IN CYBER PACT AGAINST WEST
China wants India and other BRICS countries to accept its idea of "cyber sovereignity" that would allow each country to govern the cyber space in the manner they want without facing interference from other countries. Beijing plans to move a proposal for cross-border agreement on the issue at the next BRICS summit, which China will host, later this year.
07.03.2017 TURKEY TO GREECE: ACT LIKE A NEIGHBOR
Prime Minister Binali Yıldırım has sent a letter to his Greek counterpart Aleksis Tsipras to convey Ankara’s disappointment at the court decision rejecting the extradition of eight Turkish soldiers, calling on the Greek government to “act like a neighbor” and renewing his government’s demand.
14.02.2017 ERDOGAN PLOTTED PURGE BEFORE COUP, SAY BRUSSELS SPIES
President Recep Tayyip Erdogan of Turkey planned to purge opposition forces in the military before July’s attempted coup, according to a secret EU intelligence report. The European intelligence contradicts the Turkish government’s claim that Fethullah Gülen, an exiled cleric, was behind the plot to overthrow the Turkish government. Ankara is seeking Gülen’s extradition from the US.
02.02.2017 THE FUTURE PERSPECTIVES FOR THE DEVELOPMENT OF ARMENIAN-IRANIAN DEFENSE COOPERATION WERE DISCUSSED
On January 31st, Minister of Defense of the Republic of Armenia Vigen Sargsyan, who is on an official visit to the Islamic Republic of Iran, met with Minister of Defense and Armed Forces Logistics of the Islamic Republic of Iran, Hossein Dehghani.
23.12.2016 VIGEN SARGSYAN MET WITH THE PRESIDENT OF GREECE
A meeting between the Minister of Defense of the Republic of Armenia, Vigen Sargsyan, and the President of Greece, Prokopia Pavlopulosi, took place on December 20th.
23.12.2016 PRIORITIES OF ARMENIAN-GREEK MILITARY COOPERATION WERE PRESENTED AT THE NATIONAL DEFENSE COLLEGE OF GREECE
On December 19th, Minister of Defense of the Republic of Armenia Vigen Sargsyan met with the president of the national defense and external affairs committee of the Greek parliament, Konstantinos Duzinas, as part of his official visit to Greece.
23.12.2016 THE MINISTER OF DEFENSE OF THE REPUBLIC OF ARMENIA MET WITH CADETS STUDYING IN GREECE
Minister of Defense of the Republic of Armenia Vigen Sargsyan met with Armenian cadets and students studying in Greek military educational institutions on December 20th, as part of his official visit to Greece.
06.10.2016 INTERNATIONAL SCHOOL ON GLOBAL SECURITY
International School on Global Security was organized by the Russian Center of Political Studies (PIR Center) and Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation from September 24 to October 2, 2016 in Abramtsevo, Russia.
13.09.2016 MOTHER TERESA’S REAL NAME WAS AGNESSA BOYAJIAN
Mother Teresa… Very few know that this woman’s real name was Agnessa Boyajian. She was an Armenian. She told about it to Catholicos of All Armenians Vazgen I during her visit to Armenia in 1988 after the disastrous earthquake.
08.09.2016 INTERNATIONAL CONFERENCE ON STATE GOVERNANCE IN INFORMATION AGE
International Conference on State Governance in Information Age organized by Chinese Academy of Modern International Relations took place on August 29-30, 2016 in Qingdao, China.
06.09.2016 EURODIALOGUE, VOLUME 3, FROZEN CONFLICT AND SELF-DETERMINATION
This Publication is based on the International Conference “Conflicts and the right to Self-determination” organised in the European Parliament (Brussels - Belgium), by the Member of the European Parliament Dr. Eleni Theocharous, on the 3rd of June 2015, in cooperation with the Jagellonian University of Krakow, the Louvain-la-Neuve University and the American University of Beirut.
10.06.2016 TWO NEW CHEMICAL ELEMENT IN THE PERIODIC TABLE WILL BE NAMED IN HONOR OF THE MOSCOW REGION AND ACADEMICIAN YURI HOVHANNISYAN
International Union of pure and applied chemistry (IUPAC) announced on introduction of four new chemical elements in the periodic table. Two of them will be named in honor of the U.S. state of Tennessee and Japan, and two more got their names because of the scientific Institute in Dubna near Moscow and a scientist of Russian Academy of Sciences Yuri Oganessian.
18.05.2016 THE FRENCH-ARMENIAN BUSINESS SOCIETY
The French-Armenian Business Society is organizing the Armenian-International Business Forum in Paris, on October 15, 2016, at the Napoleon hall of the Westin Paris-Vendôme hotel.
17.05.2016 VATICAN REVEALS UNPUBLISHED ARMENIAN GENOCIDE DOCUMENTS FROM ITS SECRET ARCHIVES
The chilling testimonies will be published in a book. The news came during the presentation of the “Lux Arcana” exhibition which will display the treasures of one of the world’s oldest archives.
05.04.2016 A NEW SYSTEM FOR MANIPULATING INFORMATION IS CREATED
President Obama has decided to replace the «Center for Strategic Counterterrorism Communications», created in 2011, by a «Global Engagement Center». To that end, on the 14th March 2016, he signed a secret decree – but a copy is already in circulation (see document below).
04.04.2016 THE WPF PRESIDENCY ON THE ESCALATION IN NAGORNO-KARABAKH
The Presidency of the World Public Forum “Dialogue of Civilizations” deplores that the cease-fire between the parties of the Nagorno-Karabakh conflict in the Southern Caucasus has been seriously violated once more.
17.03.2016 THINK TANKS IN CIS COUNTRIES AND GEORGIA
The report titled “Think Tanks in CIS Countries and Georgia: Structure, Objectives and Main Development Trends” was included in the Issue 1 for 2016 of the National Strategy Issues scientific journal published by Russian Institute for Strategic Studies (RISS).
16.03.2016 A EUROPE OF DIASPORAS CONFERENCE
On May 2, the European Parliament will host a conference entitled "A Europe of Diasporas". This conference concludes a year of exchange and coalition-building between organizations, academics and activists connected with the Jewish, Roma, Armenian and Assyrian diasporas in Europe.
15.03.2016 ARMENIANS LIVING IN IRAQI KURDISTAN WEAPONS TO PROTECT THEIR HOMES, THE FAITH AND THE RIGHT TO LIVE
Last time, there is little information in the region of Iraqi Kurdistan, where Armenians live. It seems that these people, who were seriously under the former Iraqi leadership position in the country, has disappeared from the earth.
14.03.2016 GAGIK HARUTYUNYAN: RESULTS OF CEASEFIRE IN SYRIA ARE NOTICEABLE
The ceasefire agreement in Syria is very effectively implemented, the results are noticeable. The director of "Noravank" ReasearchEducational Foundation Gagik Harutyunyan said at the press conference in “Armenpress”.
14.03.2016 THE ARMENIAN COMMUNITY OF CHINA ELECTS A NEW PRESIDENT
On March 6, 2016, the Armenian Community of China, commonly known as ChinaHay, elected Mr. Mher Sahakyan as its new President, after its first President, Mr. Henri Arslanian, completed his maximum two-year term.
22.02.2016 THE ARMENIAN COMMUNITY OF JERUSALEM: CHALLENGES AND REALITIES
The Armenians of Jerusalem form one of the oldest Armenian communities outside of Armenia. The Armenian Quarter of the Old City of Jerusalem may be one of the most “Armenian” places in the world, too.
15.02.2016 RAFFI PAPAZIAN NAMED VICE PRESIDENT OF NATIONAL SECURITY TECHNOLOGIES (NSTEC)
National Security Technologies Names Two Vice Presidents. National Security Technologies, LLC (NSTec), the company that runs the Nevada National Security Site (NNSS), has named two vice presidents “to help lead the company to the next level of excellence,” NSTec President Jim Holt has announced.
15.02.2016 ARMENIA SHOULD BE INVOLVED IN SYRIAN TALKS, RETIRED AMBASSADOR SAYS
A retired Armenian diplomat argued today that Armenia should also be involved in the talks on Syria, ‘as the war in that country affects the national interests of Armenia and the interests of the Syrian Armenian community.’
05.02.2016 AL-NUSRA FRONT DESTROYS ARMENIAN CHURCHES IN AL-GHANIMEH VILLAGE
The Al-Nusra Front has destroyed the churches in the Armenian populated village of Al-Ghanimeh to the north of Lattakia, Arevelk reports, quoting the Lebanese Al-Manar TV.
03.02.2016 ANKARA’S COLORFUL MAYOR DECLARES US AMBASSADOR PERSONA NON GRATA – AL-MONITOR: THE PULSE OF THE MIDDLE EAST
Ankara Mayor Melih Gokcek (C) of the ruling Justice and Development Party attends an event as part of his re-election campaign in Ankara, March 18, 2014.
Ankara’s colorful mayor declares US ambassador persona non grata.
25.01.2016 GERMANY RADIO: KARABAKH IS SAFER FOR TOURISTS THAN BERLIN
A German radio reflected on the Nagorno-Karabakh Republic (NKR, or Artsakh), and Armenian News-NEWS.am presents below an abridged version of this report.
08.01.2016 ALEPPO’S GULBENKIAN HOSPITAL REEMERGES FROM RUINS OF WAR
With over 80 years of service dedicated to the Armenian nation, the Verjine Gulbenkian Maternity Hospital has been a blessing to Syrian Armenians, and, in particular, to Aleppo Armenians. This was especially true for the scattered remnants of the Armenian deportees, who, after experiencing the bitter fate of the Genocide, were able to form new families on the hospitable soil of the Syrian homeland.
14.12.2015 EXCLUSIVE: SARIN MATERIALS BROUGHT VIA TURKEY & MIXED IN SYRIAN ISIS CAMPS – TURKISH MP TO RT
Islamic State terrorists in Syria received all necessary materials to produce deadly sarin gas via Turkey, Turkish MP Eren Erdem has told RT, insisting there are grounds to believe a cover up has taken place.
14.12.2015 CHRISTIANITY IN BRITAIN DECLINING AS ISLAM MORE POPULAR, REPORT SHOWS
Modern Britain is no longer a Christian country, a report by the Commission on Religion and Belief in Public Life concludes. It calls on institutions to adapt to the nation’s increasingly multi-faith and non-religious makeup.