CZECH SENATE PRESIDENT: ARMENIA AND WE HAVE COMMON CHRISTIAN VALUES AND COMMON SOCIALIST PAST
Posted on October. 4. 2017
YEREVAN. – The Czech Republic and Armenia have common Christian values and common socialist past, president of the Czech Senate Milan Štěch said in Yerevan.
According to him, there is a good background for the development of relations, and the leaders of the two countries understand this. Both Serzh Sargsyan and Milos Zeman constantly supported bilateral relations at a high level, particularly focusing on the need to develop economic ties.
“Deputies of the two countries are trying to help this by means of parliamentary diplomacy. I wish Armenia a peaceful and prosperous future. We are ready to work with Armenia in all matters related to improving the living standards of your citizens,” Štěch said addressing the Armenian lawmakers.
http://www.armenianlife.com/2017/10/04/czech-senate-president-armenia-and-we-have-common-christian-values-and-common-socialist-past/