“ARMENIANS IN FINANCE” CONFERENCE 2017 IN LONDON
Posted on November. 1. 2017
“Armenians in Finance” conference (AIF) will be held on the 2nd of November 2017 in Bulgari Hotel, London.
The event is an initiative to create a platform to promote networking, collaboration, and support fundraising for profit as well as non-profit causes. It is a step towards a wider effort to form a global finance community of experts and young professionals of Armenian heritage.
More than 100 Armenians working in the finance industry in London and abroad have already confirmed their participation.
Mr Pierre Gurdjian will be delivering the keynote address. He is currently Philanthropy Partner with the RVVZ Foundation and had a successful career as Senior Partner at McKinsey for 27 years, including 7 years as a Managing Partner.
Following his presentation, an impressive list of speakers and panellists will steer the conference, including: Mr Gagik Apkarian (Managing Director at Tetrad Capital Partners), Mr Philippe Der Megreditchian (Co-Managing Partner at OLMA Capital Management), Mr Anush Simonyan (Managing Director, Head of Investment banking Russia and CIS at UBS), Mr. Arnaud Attamian, (Managing Director of TAP Advisors), and Mr. Camilio Azzouz (Analyst at Amber Capital).
The conference will be the first in a series of events to be held in various global financial hubs, including potentially New York and Paris and will cover key topics, such as investment opportunities in Armenia as well as ways of deeper integration of Armenians in the industry.
The event is organized in partnership with the Armenian General Benevolent Union (AGBU) and it is sponsored by Amber Capital, Boghossian Jewels and Polixis. For more information, visit their website: http://www.aif2017.com “.