2. սահմանային վարչարարությունը,
3. տրանսպորտային և հաղորդակցությունների ենթակառուցվածքը,
4. գործարար միջավայրը։
«Համաշխարհային առևտրի խթանում 2009-2010թթ.».
ՀՀ և հարակից երկրներ
«Համաշխարհային առևտրի խթանում 2009թ.» հաշվետվությունում, թեև ՀՀ-ն ԱՊՀ երկրների շարքում առանձնացել է իր բարձր ցուցանիշով, սակայն չի պահպանել 2008թ. առաջատարի դիրքը։ Զեկույցում ներառված ԱՊՀ 8 երկրների շարքում ՀՀ ցուցանիշը զիջում է միայն Մոլդովային, որը նախորդ հաշվետվության համեմատ զգալիորեն բարելավել է իր վարկանիշը (52-րդ դիրք, 4,15 միավոր)։ Հաշվետվությունում ընդգրկված 121 երկրների մեջ ՀՀ-ն զբաղեցրել է 64-րդ դիրքը (3,81 միավոր)՝ որոշակի հետընթաց արձանագրելով նախորդ տարվա համապատասխան արդյունքի համեմատ։ Ըստ ենթացուցիչների միավորների հաշվառման, 2008թ. համադրությամբ ՀՀ-ն հետընթաց է ունեցել 3 ենթացուցիչներով։ Առաջընթաց է արձանագրվել միայն երրորդ՝ տրանսպորտի և հեռահաղորդակցությունների ենթակառուցվածքի ենթացուցչի պարագայում, երբ այդ ցուցանիշը 3 միավորի փոխարեն կազմել է 3,42։
Աղյուսակ 1
«Համաշխարհային առևտրի խթանում» 2009թ., ՀՀ-ն այլ երկրների շարքում (զեկույցում ներառված է 121 երկիր)
2009թ. համեմատ 2010թ. արդյունքներով ՀՀ միջազգային վարկանիշը կրկին զգալի առաջընթաց է արձանագրել։ ՀՀ-ն ԱՊՀ երկրների շարքում արձանագրել է լավագույն վարկանիշային ցուցանիշը և նախորդ տարվա համեմատ ունեցել 12 դիրքային դրական տեղաշարժ՝ 64-ից անցնելով 52-րդ դիրքի։ Եթե 2009թ. զեկույցում ՀՀ ամփոփ վարկանիշային միավորը կազմում էր 3,81, ապա 2010թ. միավորը բավական բարձր է՝ 4,24։ Ի տարբերություն նախորդ զեկույցի, որտեղ ՀՀ ցուցանիշը բավական բարձր դիրքային տարբերությամբ (16 դիրքային միավոր) զիջում էր, մասնավորաբար, Թուրքիայի վարկանիշային արդյունքին, 2010թ. հետազոտությունում ՀՀ-ն առաջ է անցել Թուրքիայից 10 դիրքային միավորով (համապատասխանաբար 52 և 62 դիրքային միավորներ)։ ԱՊՀ անդամ երկրների շարքում բարձր ցուցանիշներով առանձնացել է նաև Ադրբեջանը, որը կրկին անմիջապես է հաջորդում ՀՀ-ին։ Նկատենք, սակայն, որ Ադրբեջանը նախորդ տարվա համեմատ թեև 7 դիրքային միավորի հետընթաց է արձանագրել՝ 70-րդ դիրքից անցնելով 77-րդի, այնուհանդերձ, վարկանիշային ամփոփ միավորով անտրամաբանորեն դրական միտում է ունեցել։ Նույն տրամաբանությունը կարելի է նկատել նաև Ուկրաինայի (ինչպես և ՌԴ-ի) պարագայում, որը թեև 2009թ. համեմատությամբ 10 դիրքային միավորի հետընթաց է ունեցել, այնուամենայնիվ, ամփոփ վարկանիշավորման պարագայում անհասկանալիորեն միավորի առաջընթաց է արձանագրվել (3,76 միավորից անցնելով 3,88-ի)։ ՀՀ սահմանակից երկրներից բավական բարձր ցուցանիշ է արձանագրել մասնավորապես Վրաստանը, որը գերազանցում է ՀՀ-ին (տե՛ս Աղյուսակ 2
ՀՀ-ն ԱՊՀ երկրների առաջատար.
«Համաշխարհային առևտրի խթանում 2012թ.»
Ինչպես պատկերված է աղյուսակում, կազմակերպության վերջին վարկանիշային զեկույցում ներառված 132 երկրների շարքում ՀՀ-ն զբաղեցրել է 59-րդ դիրքը՝ ունենալով 4.19 վարկանիշային միավոր։ Զեկույցում ներառված ԱՊՀ 8 պետությունների ցուցակը, ինչպես և նախորդ զեկույցում, գլխավորում է ՀՀ-ն՝ ԱՊՀ տարածքի լավագույն արդյունքը։ ՀՀ-ին անմիջապես հաջորդում են Մոլդովան ու Ադրբեջանը, որոնք համապատասխանաբար արձանագրել են 76 և 81 դիրքային միավորներ։ ԱՊՀ անդամ պետությունների շարքում ամենացածր ցուցանիշը Ռուսաստանինն է՝ 112-րդ դիրք։
Հարավային Կովկասի երկրների վարկանիշային համեմատականի առումով նշենք, որ տարածաշրջանում լավագույն վարկանիշային արդյունքը գրանցվել է Վրաստանի պարագայում, որը զբաղեցնելով 38-րդ դիրքը՝ ունեցել է 4.58 ամփոփ միավոր։ Հարավային Կովկասի երկրներից ցածրագույն արդյունքը գրանցվել է Ադրբեջանի դեպքում, որի ցուցանիշների մասին վերը խոսվեց։ Նախորդ՝ 2010թ. զեկույցի համեմատ տարածաշրջանի երեք երկրներն էլ դիրքային հետընթաց են արձանագրել։ ՀՀ-ն նախորդ զեկույցի արդյունքի համեմատ զիջել է դիրքը 7 միավորով, Վրաստանն ու Ադրբեջանը՝ համապատասխանաբար 1 և 4 միավորներով (նախորդ զեկույցի արդյունքների համեմատ տարածաշրջանի, ինչպես նաև այլ երկրների դիրքային միավորների փոփոխություններին անդրադառնալիս հարկ է հաշվի առնել նաև այն, որ եթե 2010թ. զեկույցում ընդգրկված երկրների քանակը 125 էր, ապա այս զեկույցում դրանց թվաքանակն ավելացել է՝ 132 երկիր)։
Անդրադառնանք ՀՀ ենթացուցիչների համեմատականին։ Աղյուսակից պարզ է դառնում, որ ՀՀ ենթացուցիչներից լավագույն արդյունքը գրանցվել է առաջինի (շուկայի մուտք) պարագայում։ Այս ենթացուցչում արձանագրվել է 13 դիրքային և 4.94 վարկանիշային միավոր։ Այդ բարձր ենթացուցչին հաջորդում է գործարար միջավայրի արդյունքը՝ 61-րդ դիրք և 4.36 վարկանիշային միավոր։ ՀՀ ենթացուցիչների շարքում ցածրագույն արդյունքն արձանագրվել է սահմանային վարչարարության դեպքում՝ 85 դիրքային և 3.54 վարկանիշային միավորներով։
Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, ապա այդ երկրի ենթացուցիչների շարքում բարձրագույն միավորը եղել է շուկայի մուտք ենթացուցչի պարագայում՝ 9 դիրքային և 5.10 վարկանիշային միավորներով, իսկ ցածրագույն ցուցանիշը՝ տրանսպորտ և հաղորդակցություն ենթացուցչում՝ 66-րդ դիրքով և 3.88 միավորով։ Ադրբեջանի պարագայում կրկին լավագույն արդյունքը գրանցվել է շուկայի մուտքի պարագայում (57-րդ դիրք, 4.07 միավոր), իսկ ցածրագույն արդյունքը՝ սահմանային վարչարարության ոլորտում (107-րդ դիրք և 3.11 միավոր)։
Աղյուսակ 2
«Համաշխարհային առևտրի խթանում» 2010թ., ՀՀ այլ երկրների շարքում (զեկույցում ներառված է 125 երկիր)
Աղյուսակ 3
«Համաշխարհային առևտրի խթանում» 2012թ., ՀՀ-ն այլ երկրների շարքում (զեկույցում ներառված է 132 երկիր)