«Տնտեսական ազատության ինդեքսը» (Index of Economic Freedom) վարկանիշային հետազոտությունն արդեն գրեթե մեկ տասնամյակ իրականացվում է ԱՄՆ առաջատար ու հեղինակավոր «ուղեղային կենտրոններից» մեկի՝ «Հերիթիջ ֆաունդեյշըն»-ի (The Heritage Foundation) և «Ուոլ սթրիթ ջորնըլ» (The Wall Street Journal) օրաթերթի կողմից։
19.02.2013 ՌՈՒՍԱՍՏԱՆ, ՂԱԶԱԽՍՏԱՆ, ԲԵԼԱՌՈՒՍ. ՄԱՔՍԱՅԻՆ ՄԻՈՒԹՅԱՆ ԶԱՐԳԱՑՈՒՄԸ ԵՐԵՔ ՏԱՐՈՒՄ
Աշխարհի` հատկապես զարգացող աշխարհի շատ երկրներում Ռուսաստանի, Ղազախստանի եւ Բելառուսի միջեւ ստեղծված Մաքսային միությունը սկսել են դիտարկել իբրեւ մի յուրօրինակ «քաղցր պատառ», ուր ոչ միայն կարելի է ապրանք մատակարարել, այլեւ որտեղից կարելի է մատչելի հումք արտահանել:
04.12.2012 ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՖՈՐՈՒՄ. ԳԼՈԲԱԼ ՄՐՑՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՆ 2012-2013թթ. ԶԵԿՈՒՅՑԸ
«Գլոբալ մրցունակության» վարկանիշային զեկույցը հեղինակավոր Համաշխարհային տնտեսական ֆորում կազմակերպության կողմից ներկայացվող հիմնական վարկանիշային տարեկան հետազոտություններից է։ Առաջին վարկանիշային զեկույցը հրատարակել է 1979թ.։
30.07.2012 ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՖՈՐՈՒՄ «ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԱՌԵՎՏՐԻ ԽԹԱՆՈՒՄ 2009-2012ԹԹ.» ԶԵԿՈՒՅՑՆԵՐԸ
Վերջերս լույս տեսավ «Համաշխարհային տնտեսական ֆորում» կազմակերպության «Համաշխարհային առևտրի խթանում» վարկանիշային հերթական՝ 2012թ. տարեկան հետազոտությունը։
10.04.2012 «ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ ԻՆԴԵՔՍԸ» 2000-2012թթ. The Heritage Foundation, The Wall Street Journal. “Index of Economic Freedom”
2011թ. հունվարի կեսերին լույս տեսավ «Տնտեսական ազատության ինդեքսը» հերթական՝ 2011թ. վարկանիշային զեկույցը։ Այս հետազոտությունում ՀՀ-ն շարունակում է պահպանել առաջատար դիրքերը ԱՊՀ անդամ պետությունների շարքում։