Փոխարժեքի կտրուկ փոփոխությունն ազդեցություն կունենա ոչ միայն Հայաստանի արդյունաբերության վրա, այլև բացասաբար կանդրադառնա սոցիալական ոլորտի վրա։
27.07.2015 ՍԱՅԼԸ ՏԵՂԻՑ ՍԿՍՈՒՄ Է ՇԱՐԺՎԵԼ
Հարցազրույց տնտեսագետ ԱՇՈՏ ԹԱՎԱԴՅԱՆԻ հետ
- Օրերս տեղի ունեցավ արդյունաբերական համաժողով, որը բացառիկ էր գործնական առումով. առաջին անգամ խոսվեց ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ Հայաստանի համագործակցության հստակ ձեւաչափի մասին։ Կարծես սայլը տեղից սկսում է շարժվել` ԵԱՏՄ շրջանակներում գործընթացներն առավել գործնական հուն են տեղափոխվում:
22.07.2015 ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ՊԵՏՔ Է ԶԱՐԳԱՑՆԻ ՌԱԶՄԱՎԱՐԱԿԱՆ ԱՊՐԱՆՔՆԵՐԻ ԱՐՏԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆՆ ՈՒ ԱՐՏԱՀԱՆՈՒՄԸ ԵԱՏՄ. ԱՇՈՏ ԹԱՎԱԴՅԱՆ
Տնտեսագետ Աշոտ Թավադյանը դրական է գնահատում Հայաստանի տնտեսական ակտիվության 3.8 տոկոս աճը, սակայն ընդգծում է, որ երկրի տնտեսական զարգացման սցենարը որոշակի ճշգրտումների կարիք ունի: ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն` այս տարվա հունվարհունիսին տնտեսական ակտիվությունը 3,8 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
15.07.2015 ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՊԱՐՏՔԵՐՆ ՈՒ ՀՈՒՆԱՍՏԱՆԻ՝ «ՀԻՎԱՆԴՈՒԹՅԱՄԲ ՏԱՌԱՊԵԼՈՒ» ՀԵՌԱՆԿԱՐԸ
Բրիտանական «Գարդիան» հանդեսն առանձնացրել էր այն երկրների ցանկը, որոնք գտնվում են արտաքին պարտքի ճգնաժամի մեջ: Ըստ հրապարակման, Հունաստանը միակ երկիրը չէ աշխարհում, որը հասցրել է հսկայական պարտքեր կուտակել: Արտաքին պարտքի ճգնաժամի մեջ գտնվող պետությունների ցանկը գլխավորել է Հայաստանը: Այդ ցանկում են հայտնվել նաեւ Բելիզը, Կոստա Ռիկան, Խորվաթիան, Կիպրոսը, Լիբանանը, Մակեդոնիան, Մոնտենեգրոն, Թունիսը, Ուկրաինան եւ մի քանի այլ պետություններ:
07.07.2015 ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՆ ՀՈՒՆԱԿԱՆ ԴԵՖՈԼՏ ՉԻ ՍՊԱՌՆՈՒՄ. ԱՇՈՏ ԹԱՎԱԴՅԱՆ
Հայաստանին որևէ դեֆորլտ չի սպառնում: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ Վերահսկիչ պալատի հիմնադիր նախագահ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանն՝ անդրադառնալով մամուլում տեղ գտած հրապարակումներին, թե չի նույն հունական դեֆոլտը կարող է կրկնվել նաև Հայաստանում:
01.07.2015 ԱՆԱՉԱՌ ԵՎ ԲԱԶՄԱԿՈՂՄԱՆԻ ԱՈՒԴԻՏԸ ՀՐԱՄԱՅԱԿԱՆ Է
Հարցազրույց տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, Վերահսկիչ պալատի նախկին նախագահ ԱՇՈՏ ԹԱՎԱԴՅԱՆԻ հետ:
- Ինչպես հայտնի է, հանրապետության նախագահը առաջարկել է ՀԷՑ-ում միջազգային աուդիտ անցկացնել եւ պարզել, թե որքանով է հիմնավորված էլեկտրաէներգիայի թանկացումը: Ըստ ձեզ՝ աուդիտի անցկացումը լավագույն ե՞լքն է ստեղծված իրավիճակի համար:
01.07.2015 ՍԱԿԱԳՆԻՆ ՊԵՏՔ Է ՑՈՒՑԱԲԵՐԵԼ ՀԱՄԱԿԱՐԳՎԱԾ ՄՈՏԵՑՈՒՄ
Թեեւ հոսանքի նոր սակագնի թեման դեռ գտնվում է հանրային բողոքների կիզակետում, այնուամենայնիվ խնդրի զուտ տնտեսական կողմը եւս օրակարգային է: Համենայնդեպս այն, որ նախատեսվում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության աուդիտ, այդ թվում՝ ռուսական կողմի մասնակցությամբ, արդեն իսկ ակնարկ է, որ տնտեսական հարթակում համակարգի հետ կապված պարզելու դեռ շատ հարցեր կան: