MINISTER: REV. HAROUTUNE SELIMIAN
Upon the invitation of the Reformed Church of Hungary, Rev. Haroutune Selimian, President of the Protestant Community in Syria, and Rev. Joseph Kassab, General Secretary of the National Evangelical Synod in Syria and Lebanon, visited Hungary from 8-12 October 2018. The main purpose of the visit was to deepen the partnership and cooperation between the Reformed and Protestant churches in Syria and Hungary.
During their five-day visit, Reverend Selimian and Kassab met with the leaders of RCH and senior colleagues of its ministries. They also participated in public fora. They became aware of the mission and educational work of RCH; they also met with Bishop István Szabó, President of the Synod of RCH. They visited Debrecen, and they also had a meeting with the Hungarian Prime Minister Viktor Orbán who offered support for the education and social activities of Syrian Armenian and Arab Reformed churches. They also participated in the event of the Ministry of State Secretariat for the Aid of Persecuted Christians at the Prime Minister’s Office.
-On Monday, October 8, 2018, Rev. Haroutune Selimian, the President of the Armenian Protestant Community in Syria, along with Rev. Odor Baladz, Head of the Ecumenical and International Relations Department of RCH, and Ms. Diána Erdelyi, Ecumenical Secretary of RCH, attended a meeting with Zsófia Esztergály, leader of the Armenian ethnic minority in Budapest, and Issekutz Sarolta, president of the Armenian Cultural Heritage Association of Transylvania. He also visited the Armenian Catholic Church of St. Gregory and its Armenian museum. At the end of the meeting, the two sides exchanged symbolic gifts as a token of love and appreciation.
No 2, October 2018 OFFICE OF THE MINISTER (1.22 MB)