A FRUITFUL AND VITAL LIFE IN ALEPPO JULY 2018
When war-affected populations in Syria entered the post-conflict phase, we have observed difficulties in regulating strong emotional responses to stressors.
As the leadership of the Armenian Protestant Churches in Syria, we have decided to offer proffesional help to the war-affected children and families to build their skills and to manage their emotions and navigate challenging situations. Such interventions, with a focus on emotion regulation, personal development, interpersonal relationships, executive functions, problem solving, and priority setting will help improve their day-today functioning and connect to life opportunities especially around education and employment.
Armenian Evangelical “Bethel Polyclinic”
In 2013, the Armenian Evangelical Bethel Church established “Bethel Polyclinic”, which is located on the campus of the church. The aim was right from the beginning to run a clinic, which would have specialists in the most common fields of medicine available to the general public. It was also set up to receive patients who had been injured during the war in Syria. “Bethel Polyclinic” was also set up to help patients with chronic diseases and thus in need of long-time medical assistance. There is no doubt that chronic pain affects many aspects of a patient’s life like sleep, mood, ability to work, family and social activities. Bethel Polyclinic deals with all of these problems in a responsible way using the best method of care available.
Today our Clinic is continuing its mission with a multidisciplinary team made up of eight specialists in internal Medicine, Orthopedics, Dermatology, Otolaryngology, Gynecology, Pediatrics, Urology and General Surgery. All our experts have years of experience in Personal Injury Assessments.
Armenian Evangelical “Bethel” Dental Clinic
After five years of the service, the "Polyclinic” decided to widen its medical services by establishing a new dental clinic. The opening ceremony of the dental clinic was held on Feb. 25, 2018 at the Armenian Evangelical Bethel Church’s Campus.
Daily Vacation Bible School in Syria (Bethel, Martyrs’ and Kessab Churches)
With God’s grace, the Daily Vacation Bible Schools have been a yearly occurrence since 2002. This year, the Armenian Evangelical Bethel and Martyrs' Churches in Aleppo started their DVBS on June 25 and ended on July 29. The Armenian Evangelical Kessab Church’s DVBS started on July 9 and ended on July 31, 2018. The Armenian Evangelical Bethel Church welcomed one hundred and twenty five children. The Armenian Evangelical Martyrs’ Church welcomed one hundred and ten children and Kessab church welcomed sixty children.
Children aged 4-12 gathered every week-day from 9:00 to 1:00 and participated in a daily rich program, which involved prayers, sports, English, French, Arabic lessons, Armenian history, Bible study, national and spiritual songs, general knowledge quizzes, movie time, games, craftwork, painting, cooking, dance, drama, indoor and outdoor activities. Bible school in war-ravaged city provided light in darkness for Syrian children.
“Bethel Nursery”
“Bethel Nursery” also continued its mission during this month and accommodated 20 children (ages 1-3). The children took part in a rich daily program, which included prayer, English and Armenian lessons, math lessons, national and spiritual songs, games, crafts and painting lessons. Mrs. Sevan Cherakian is in charge of the school along with 4 other teachers.
Vocational training and business startup training
The Armenian Evangelical Church in cooperation with the Middle East Council of Churches initiated a vocational training and business startup training to IDPs and affected host communities in order to preserve and develop the wellbeing and resiliency of IDPs and host communities toward more self-dependency and social stability. The training will include language courses, design and computer courses, computer and mobile repairment courses as well as make up and hairdressing courses. The training will start on September 1, 2018 and will be provided by most known institutions and by licensed teachers.
The Armenian Evangelical Schools are getting ready to welcome hundreds of Students in September 2018
Under the supervision of Rev. Haroutune Selimian and the Armenian Evangelical Educational Council, the Armenian Evangelical Schools started their mission by preparing a safe, happy and healthy atmosphere for the students by doing urgent repairments of the school buildings. The Council also launched the process of interviews for new incoming teachers of the Armenian Evangelical schools in Aleppo.
We have the pleasure to announce that the Armenian Evangelical Schools in Syria will start the 2018-2019 academic year on September 3, 2018 . We wish our students and their teachers a peaceful 2018-2019 academic year!!!