ԹՈՒՐՔԻԱՅՈՒՄ ՄԵՌԵԼ Է 3 ԼԵԶՈՒ, ԵՎՍ 15-Ը՝ ՎՏԱՆԳՎԵԼ
UNESCO-ի ամենամյա զեկույցում՝ Թուրքիային նվիրված բաժնում, թվարկվել են բոլոր այն 15 լեզուները, որոնք անհետացման եզրին են հայտնվել Թուրքիայում:
Ըստ զեկույցի՝ 3 լեզու արդեն անհետացել է Թուրքիայում։ Դրանք են. Կապադովկիայի հունարենը, ուբիխյան լեզուն, որն օգտագործվում էր Թուրքիայի արևելքում և հյուսիսբոհտանյան մահսո լեզուն, որն արամեական ծագում ունի։
Անհետացման վտանգի մեջ հայտնված լեզուներն են. համշեներենը, գագաուզերենը, սեֆարդի հրեաների լեզուն, թուրոյա լեզուն (օգտագործվում է Մարդինի Միդյաթ շրջանում), աբխազերենը, լազերենը, չերքեզերենը, պոնտական հունարենը, գնչուների կողմից կիրառվող սինտի լեզուն և այլն:
Թուրքիան Նեպալի, Պակիստանի, Բանգլադեշի, Գվատեմալայի ու մի շարք այլ երկրների հետ հայտնվել է այն երկրների շարքում, որոնք թեև իրենց տարածքում ունեն բազմաթիվ լեզուներ, այնումեայնիվ պետական կրթական ծրագրով դասավանդում են միայն մեկ լեզու: