Գ.ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ. ՊԱՏԵՐԱԶՄ ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԵՎ ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ՄԻՋԵՎ ԱՐԴԵՆ ԳՆՈՒՄ Է
Ներկա զարգացումները հիբրիդային պատերազմների ենթատեքստ ունեն: Եվ այս համատեքստում պատերազմ Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև արդեն ընթանում է, դրա բոլոր բաղադրիչները կան՝ տնտեսական, տեղեկատվական և այլն: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք հավանական է համարում ռուս-թուրքական պատերազմ վերջին զարգացումների ֆոնին:
Նրա խոսքով՝ ռուս-թուրքական հարաբերությունները դիտարկվում են որպես աշխարհաքաղաքական անհամատեղելիություն: Գ.Հարությունյանը հիշեցրեց, որ միայն երկու շրջանում են եղել ռուս-թուրքական սերտ հարաբերություններ. բոլշևիկյան հեղափոխությունից հետո և 1990-ական թվականներին՝ ազատական հեղափոխությունից հետո, երբ այդ հարաբերությունները սերտաճեցին ամեն առումներով.
«Ռուսաստանն այսօր փոխել է աշխարհակարգը. եթե 1990-ական թվականներին աշխարհակարգը միաբևեռ էր, ապա հիմա այն դարձել է բազմաբևեռ, և Ռուսաստանը վերադարձել է աշխարհաքաղաքականություն, ինչպես դա երևում է Սիրիայում ընթացող գործողություններից: Ըստ ամենայնի, դրանով Ռուսաստանը հակառակվում է բավական խոշոր աշխարհաքաղաքական դերակատարների կամքին ու նրանց ցանկություններին, որոնց հլու-հնազանդ կամակատարն էր ինչ-որ մի ժամանակ Թուրքիան: Ես գտնում եմ, որ ՌԴ ռազմական ինքնաթիռի խոցումը Թուրքիայի կողմից պատահական չէր, դա հաշվարկված ծրագիր էր, բայց և այնպես՝ Թուրքիան մի փոքր ավելի հեռուն է գնացել, քան կարող էր: Եվ դա բազմաբևեռ աշխարհում ես համարում եմ իշխանությունների շքերթ, ինչպես եղել է 1990-ական թվականներին, երբ բոլորն ուզում էին լինել ինքնուրույն: Հիմա այս բազմաբևեռ աշխարհում Թուրքիան է փորձում ինքնուրույնություն ունենալ»,- նշել է նա:
Կրկնելով, որ հիբրիդային պատերազմ այս երկու պետությունների միջև արդեն ընթանում է, Գ.Հարությունյանը նշեց, որ տեղեկատվական գործոնի դերը դրանում բավական բարձր է, և երբեմն փորձ է արվում օգտագործել նաև Հայաստանը: Մեր զրուցակցի խոսքով՝ Հայաստանը պետք է խոհեմ դիրքորոշում ունենա, և ամեն խայծ չէ, որ պետք է կուլ տա։
«Օրինակ, այս վերջին նախաձեռնությունը Մոսկովյան համաձայնագրի հետ կապված: Ես նման զարգացումն իրատեսական չեմ համարում, քանի որ այսօրվա պատերազմները տարածքների զավթման պատերազմներ չեն, դրանց բնույթն է փոխվել: Իսկ Ռուսաստանն աջակցում է քրդերին, և սա արդեն պատերազմ է Թուրքիայի դեմ, այնպես որ՝ պատերազմը գնում է, և մենք պետք է լինենք ռուսների հետ այդ պատերազմում, որովհետև Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները երկուստեք պայմանավորված են աշխարհաքաղաքական և քաղաքակրթական շահերով։ Եվ մենք պետք է ուրախ լինենք, որ խոշոր պետությունն ունի այդ շահերի համատեղելիություն»,- շեշտել է նա: