ԻՍՐԱՅԵԼԸ ԿՈՒՆԵՆԱ ՍԵՓԱԿԱՆ ԱՐՏԱՍԱՀՄԱՆՅԱՆ ԱԳԵՆՏՆԵՐԸ
Նախորդ երեքշաբթի Իսրայելի պառլամենտը առաջին ընթերցման ժամանակ 50-ը 43-ի հարաբերակցությամբ հաստատեց պետական օրինագիծ, որի համապատասխան, հասարակական ոչ պետական կազմակերպությունները պարտավորվում են հայտնել այն մասին, արդյոք նրանք ստանում են ֆինանսական աջակցություն այլ (օտար) պետություններից: Այս նախագծի գործառնմանը ենթարկվում են այն բոլոր կազմակերպությունները, որոնք ավելի քան 50% տոկոսով ֆինանսավորվում են այլ (օտար) պետություններից կամ պետական մարմիններից:
Օրենքը ուժի մեջ մտնելու համար պետք է երկու ընթերցում անցնի, սակայն տեղական դիտորդները նշում են, որ կառավարության հաղթանակը այդ օրինագծի քննարկման հարցում առաջին ընթերցման ժամանակ առանցքային կարևորություն ունի:
Օրինագիծը արդեն իսկ թեժ քննարկումների առիթ է տվել երկրի ներսում և առիթ է հանդիսացել լարվածության արտահայտման Իսրայելի՝ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում:
Իսրայելի Արդարադատության նախարար Աելետ Շակեդը, օրինագիծը Քնեսետում ներկայացնելիս պնդում էր, որ այն ուղղված չէ կոնկրետ ոչ պետական կառույցների դեմ, այլ բացառապես անհրաժեշտ է այն բանի համար, որ այդ կազմակերպությունների ֆինասավորումը առավել թափանցիկ լինի և նվազեցնի Իսրայելի գործերում արտերկրյա միջամտությունը: «Թափանցիկությունը ձեր սեփականությունը, չէ, այն չէ ինչ դուք ժառանգաբար ստացել եք»,- նշել է նա պառլամենտում թեժ դեբատների ընթացքում:
Այնուհանդերձ, օրինագծին դեմ հանդես եկողները վստահ են, որ դրա թիրախ հանդիսանում են անկախ պաղեստինյան պետություն ստեղծելու ձգտող բազմաթիվ պաղեստինյան կազմակերպություններ: Հենց նրանք են հաճախ ստանում գրանտներ, այդ թվում՝ կառավարական, որոնք Եվրոպայից են գալիս, այն դեպքում, երբ աջակողմյան հրեական կազմակերպությունների ֆինանսավորման գլխավոր աղբյուրը մասնավոր նվիրատվություններն են արտերկրից, որոնք օրինագծին համապատասխան հայտարարելը անհրաժեշտ չէ: