One of the main objectives for studying the confessional strata of the Armeniancy is to develop effective mechanisms for consolidation of the national potential. This is a particularly urgent matter for Diaspora, as facing its challenges implies combination of all-national efforts. Hence, creating an environment of effective cooperation between Armenian Apostolic, Catholic and Evangelical Armenian communities abroad is an imperative for survival and development of these communities. The problem of finding pathways to inter-confessional solidarity in Diaspora has both theoretical and practical dimensions. Therefore, consolidation of the national potential implies unification of different confessional segments of the Armeniancy, as well as development and implementation of effective theoretical and practical means for bringing them to a single unified national ground. There are two aspects in this problem. |
ԾԱԳՈՒՄՈՎ ՀԱՅ ԼԱՏԻՆՆԵՐԸ ՍՈՒՐԻՈՅ ՄԷՋ
The article discusses the Latin Catholic proselytism that took place starting the late 19th century in northwestern regions of Syria with dense Armenian population, the conditions and methods of spreading the Latin rite Roman Catholic faith, the composition of Latin communities of Armenian descent, as well as the existence of numerous Armenian families that comprise separate churches or are scattered among the non-Armenian Latin rite Roman Catholic communities. The essence of Latin Church and its approach to the national values are touched upon; thereafter efforts to bring the Latin rite Roman Catholics back to the Armenian Church, as well as the current situation of the remaining Latins are presented. An attempt is made to present in this article all of the above-mentioned topics against the backdrop of the general situation related to foreign religious movements and the Armenian Church. |
ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ԻՍԼԱՄԱՑՎԱԾ ՀԱՅԵՐԻ ԹԵՄԱՅԻ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅՈՒՆԸ. ԽՆԴԻՐՆԵՐ ԵՎ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐ
In the Armenian reality the issue of the forcibly Islamized Armenians has drawn the attention of the experts and general public in different periods. Valuable publications, accounts, travel notes, articles can be found since the 18th century with regard to the different groups of Armenians who have been estranged from their roots under the pressure of Islam. In this relation it is worth to mention such authors as Hakobos Tashian, Minas Bzhshkian, Atrpet, Hovakim Hovakimian, Sarkis Haykouni, Grigor Artsruni, Vladimir Gordlevski and others who had done much work in this direction. In the Soviet period Levon Khachikyan, a prominent scholar, wrote a remarkable article about the Islamized Hamsheni Armenians, whereas Barunak Torlakyan, a Hamsheni Armenian himself, published interesting materials on the ethnography and history of the Hamsheni Armenians’ Christian and Muslim segments. |