THE ISSUES OF THE ORGANIZATION OF THE ARMENIANCY
001 Anushavan Danielyan_cr.jpg (original)On May 21 the workshop on “The Issues of Organizing of the Armeniancy” was held at “Noravank” Foundation.
The event featured Anushavan Danielyan (the President of the International Organizing Committee for the Preparation of the Western Armenian National Congress), Gagik Harutyunyan (the Director of “Noravank” Foundation), Ashot Melkonyan (the Director of the Institute of History of the National Academy of Sciences of the RA), Vladimir Hovhannisyan (the Judge of the Constitutional Court of Armenia), Andranik Arshakyan (the Deputy Executive Director of the International Organizing Committee for the Preparation of the Western Armenian National Congress), Rouben Safrastyan (the Director of the Institute of Oriental Studies of the National Academy of Sciences of the RA).
008 (original)
The speeches were followed by active discussions.