“NORAVANK” FOUNDATION’S ROLE IN THE DEVELOPMENT PROCESS OF POLITICAL SCIENCE”
On July 11 of the current year in “Noravank” foundation was held a scientific conference titled “the role of “Noravank” Foundation in the development process of political science.” The conference was convened on the occasion of the 20th jubilee issue of the journal “21st Century.”
At the conference-presentation were discussed the present condition and problems of the political field in Armenia. The problem was touched upon by the executive director of “Noravank” Foundation G. Harutyunyan. He mentioned that the society and the bodies applying Armenia’s military-political strategy need to be provided adequate information on the international situation. Realizing the state order, the “Noravank” experts analyze geopolitical processes in the framework of political, information, communication and energy security, and work out theses which make a basis to make well-grounded forecasts about global and regional possible developments. It is noteworthy the speech of the conference participant A. Ashotyan, in which the accentuated the role and significance of “Noravank” Foundation for the Republic of Armenia in the context of present geopolitical processes. According to him “Noravank” Foundation’s “21st Century,” as the only three-language (Armenian, Russian, English) political-scientific journal, may present the analyses of problems and challenges necessary for the RA state and social work. At the conference also spoke S. Sarukhanyan, M. Marutyan, R. Melkonyan and the representatives of other think tanks.
By the end of the conference was held the presentation of the 20th issue of “Noravank” Foundation’s “21st Century.”