FINALIZING THE RESULTS OF THE 2009-2014 RESEARCH PROJECTS CONTEST CARRIED OUT AT NORAVANK FOUNDATION WITH THE SUPPORT OF GAZPROM ARMENIA CJSC
A session of the Noravank Foundation Research Council took place on June 24, 2014. The agenda included finalizing the 2009-2014 research projects contest held at Noravank Foundation with the support from Gazprom Armenia CJSC.
G. Harutyunyan, Director, Noravank Foundation, expressed gratitude to the management of Gazprom Armenia CJSC for organizing the contest. He presented the projects submitted for the contest by the Foundation’s Centers of Political Studies, Information Studies and Armenian Studies, and noted that in determining the results the contest committee considered the topicality, correspondence to scientific criteria and innovativeness of the research works.
At the end of the session the heads and experts of the Noravank Foundation’s Centers of Political Studies, Information Studies and Armenian Studies received awards from Gazprom Armenia CJSC and contest winner certificates.