MEETING AT NORAVANK FOUNDATION
On January 14, 2014 Gagik Harutyunyan, Director of Noravank Foundation, had a meeting with Tengiz Sharmanashvili, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Georgia to the Republic of Armenia.
During the exchange of opinions issues concerning information security were addressed in particular. The importance of establishing positive images for both countries was noted, which is necessary to implement through joint efforts of Georgian and Armenian diplomats, analysts, experts and mass media, as this would contribute to further development of traditionally good neighborly and constructive relations between the two nations. Also, possibilities of a more effective cooperation between Noravank Foundation and Georgian information/analytical, research and educational structures were discussed.
The parties decided to have further meetings and dialogues in the format of seminars and round tables, as frequent as possible.
The meeting was attended by other staff of the Noravank Foundation and the Embassy of the Republic of Georgia in Armenia.