The article presents a general overview of the nature of several significant components in the historical memory of the Yerevan State University (YSU) students’ worldview. The study has demonstrated that the historical memory of the 20th century history of Armenia has been significantly undermined. The memories on the two important contexts of the Armenian history, USSR and WWII are also undermined. Another crucial context of the 20th century Armenian history is distorted, which is the USSR as a civilizational and geopolitical Major Space, in which Armenia achieved significant economic, scientific, educational and cultural successes.
CYBER THREATS AS A NEW CHALLENGE TO THE NATIONAL SECURITY OF ARMENIA
In the postmodern information era the conflicts between the states often deviate from the traditional military format and have a completely different form and content, such as economic, information, psychological, virtual warfare and competition. Therefore, the traditional perceptions and approaches to the national security have changed, too. The modern forms, means, and methods of influence that come to replace the traditional military interventions create new threats and challenges for the national security of the states. The study attempts to present the external threats the Republic of Armenia faces, including various forms of terrorism, particularly cyberterrorism and the hybrid warfare tactics deployed by Azerbaijan against Armenia and Artsakh in the context Karabakh conflict. The importance of a powerful security system to be established by the government in order to resist and counter these threats is emphasized.