TURKEY AND AZERBAIJAN UNDERTOOK RECONSIDERATION OF THEIR RELATIONS WITH ARMENIA BECAUSE OF LIFE DIFFICULTIES, Thinks G.Harutyunyan (“Noravank” Foundation)
“Turkey and Azerbaijan undertook reconsideration of their relations with Armenia because of life difficulties.” Such an opinion was expressed by the Director of “Noravank” Foundation in course of round-table discussions on the subject “Tendency of Armenia’s foreign policy development from the standpoint of national security” organized by the Institute for Civil, Social and Regional Progress with support of the Friedtich Ebert Foundation.
Speaking about the Moscow declaration signed by the Presidents of Armenia, Azerbaijan and Russia, the Director of “Noravank” mentioned that the Azerbaijani party did it because at present Azerbaijan had serious economic problems in connection with fall in oil price.
According to G. Harutyunyan, Turkey also reconsidered its relations with Armenia, “Today Turkey has many serious problems, in particular, with Kurds and the European Union.” Particularly in connection with internal and foreign problems, both of the countries try to give adequate reaction to the changes effected especially in the issue of their relations with Armenia.
Besides, he mentioned that some conceptual changes were brought about recently, in particular, rise of Russia’s role both in the region and in the world, was marked the beginning of the new Cold War which had come to be proved by the examples of local conflicts as well as the world financial crisis. “The world crisis is one of the most actual up-to-date problems, but not enough attention is devoted to it in Armenia,” accentuated G. Harutyunyan, mentioning that under the conditions of new realities new geopolitical approaches are to be worked out.