FRANK PALLONE 1 : U.S. RECOGNITION OF NKR WILL BE DIFFICULT Veteran member of Congress discusses Armenian-American agenda
Karabakh policy
Armenian Reporter: Kosovo, Abkhazia, and South Ossetia have recently set precedents of international recognition without the consent of countries that claimed sovereignty over them. Should friends of Armenians in the United States initiate Nagorno-Karabakh's recognition instead of deferring to talks with Azerbaijan? What work can be done in Congress to achieve this goal?
Rep. Frank Pallone: I believe personally that the United States should recognize Nagorno-Karabakh. I certainly would be willing to do whatever I can to have that happen.
But I will say that it will be difficult, because a lot of members of Congress are not that familiar [with the subject], I assume that the State Department would be against it, and I am not sure how much Armenia itself would be pushing for it. So it would probably be hard to do.
And while I support recognition of NKR, I do not know if the Armenian community wants to prioritize that. The community has to prioritize the issues and spend their time on things that are more likely [to be successfully accomplished]. And [since] this issue would be difficult, I would not recommend that they prioritize it.
AR: There has been quite a bit of criticism in Armenia of the outgoing U.S. envoy for Karabakh, Matt Bryza, as biased in favor of Azerbaijan and Turkey. What can Congress do to have a Karabakh envoy who would better reflect U.S. respect for Armenians' self-determination and democratic choice, and appreciation of security challenges Armenians are facing?
FP: Matt Bryza is only reflecting the policy of the State Department. The State Department takes a position that Nagorno-Karabakh doesn't have the status of a state. And they have traditionally highlighted territorial integrity over self-determination.
But they are wrong in this case because they do not realize that Nagorno-Karabakh has every right to be an independent nation. So, what you really need to do is to have the State Department change its position.
They have to realize that according to the Soviet legal framework, Nagorno-Karabakh had self-government and certain rights, including holding a referendum and becoming an independent country, which is what had happened.
So it's not simply an issue of territorial integrity versus self-determination. Nagorno-Karabakh is a successor state to the Soviet Union, and no different from Armenia or Russia in that respect.
AR: Armenia has been historically carved up by imperial powers and the current state occupies only a fraction of its historic homeland. Today, Armenians are urged to make substantial territorial concessions as part of a Karabakh settlement with no such concessions by the other side. How can Armenian-Americans get their pre-history and their interests to be better appreciated in the United States?
FP: Simply because Nagorno-Karabakh is a small area with a relatively small population, it is difficult for the State Department, and any administration to focus on it.
The argument that should be made is that this a powder keg. In other words if you do not work to solve this situation and come up with a compromise, there is a potential for another major war in the Caucasus that would have major implications for several neighboring countries, Turkey and Russia especially. And that this strategic concern must be appreciated.
The war between Russia and Georgia [in August 2008] is a recent example of the volatility in the Caucasus region.
Relations with Turkey
AR: Speaking of community priorities, how have you handled occasional disagreements between Armenian-American priorities and those of the Republic of Armenia? There were clearly divergent positions on the Armenia-Turkey "roadmap" announced on April 22.
FP: Most people in the community that I talk to are in favor of normalization of relations between Armenia and Turkey. And of course I would like to see more normal relations between the two countries, including significant trade between them.
But Armenian-Americans also want genocide recognition and they felt that the Obama administration was trading the roadmap for genocide recognition. I believe that these two issues should be separated. The president should make a public statement recognizing the Armenian Genocide and Congress should pass its resolution. We should proceed with the roadmap as well; one should not be in lieu of the other.
The Armenian government was very supportive of the roadmap, but they did not want it to be an excuse not to recognize the Armenian Genocide. And after April 24, Turkish leaders began to step back from the "road map," and going back to their preconditions related to the Karabakh conflict.
These are all separate issues. Normalizing Turkish-Armenian relations should not be linked to the Karabakh conflict.
AR: Three or more administrations have been blocking congressional resolutions on Armenian Genocide. Have Armenian advocacy groups ever asked the administration for something in lieu of a congressional resolution that would both show respect for the genocide's victims and also benefit the Armenian-American agenda? In your mind, what could be such an alternative?
1Washington - A member of Congress for more than 20 years, Rep. Frank Pallone, Jr., a New Jersey Democrat, is a national leader on Armenian-American issues and a founding co-chair of the Congressional Caucus on Armenian Issues; he also chairs the Energy and Commerce subcommittee on Health.