European Geopolitical Forum
Starting on a Sour Note: No Immediate Light at the End of the Tunnel for Karabakh
It is becoming increasingly clear that there is little immediate “light at the end of the tunnel” in relation to peaceful settlement of the unresolved conflict between Armenia and Azerbaijan over Nagorno-Karabakh. To the contrary, experts speak of the risk of a return to all out hostilities, citing factors such as failure of last year’s peace talks between the two countries hosted by the Russian Federation to achieve a breakthrough, Armenia’s continued reluctance to surrender land gains made at Azerbaijan’s expense following the war the two countries fought in the early 1990s, and the increasing concern that Azerbaijan may have little choice but to turn to force in order to regain territory lost to Armenia. Further, as recent roundtables between Caucasus experts have demonstrated, both the bilateral Azerbaijani-Armenian conflict resolution negotiations process and the wider relationship between the two countries is now governed by a severe lack of trust. Meetings involving the conflicting parties which have taken place under the auspices of neutral arbiters often result in little more than reciprocal accusation rounds – an environment in which any mutually acceptable confidence building measures and steps towards conflict resolution are extremely difficult to develop.
Border skirmishes, artillery shelling and “ongoing provocations” at the line of contact between the two sides are frequently reported in the international media, while the leaderships of both countries appear to be unmovable in their uncompromising positions towards each other. The present-day narrative which has emerged around the “Karabakh story”, consumed by the respective populations of Armenia and Azerbaijan, does little more than breed hostility and escalate already heightened tension levels, merely threatening to pour fuel onto the fire. The prospect of either forcing through the unconditional return of Nagorno-Karabakh (by Azerbaijan) or protecting the status quo of land gains (by Armenia) risks plunging the two countries back into the vortex of another violent conflict. Another Karabakh war would have extremely dangerous “knock-on” effects for the security of the entire South Caucasus region and well beyond. Some experts suggest that if no further progress is made towards a resolution of the Karabakh dispute soon, Azerbaijan could resort to hostilities in order to take back its lost territories.2
Economic Pragmatism as a Means of Addressing Unresolved Disputes
While it seems that only the most extreme optimist would be brave enough to believe that a resolution to one of the world’s most intransigent unresolved conflicts looms somewhere on the horizon, all logic supports the view that there are massive, long term gains to be made by both sides – as well as for the South Caucasus region as a whole – in seeking to speedily resolve the Karabakh conflict. In a recent article, one Caucasus scholar spoke of “a deep history of pragmatism in the Caucasus which is there, just below the surface, if you care to look for it”.3 This comment does not, necessarily, imply that “miracles can occur overnight” in the context of the Karabakh conflict. The Karabakh case has become far too complex not just from its own internal dynamics, in this regard. The role of external stakeholders and their geopolitical interests in the region also need to be taken into account strongly when contemplating the obstacles currently standing in the way of any binding resolution to the conflict. That being said, if, for example, both the political elites and mainstream populations of both Armenia and Azerbaijan would be persuaded to believe that after a further 20 years they would achieve wide-scale economic development, experience significant wealth and prosperity at the expense of surrendering mutual plans of belligerence, could such pragmatism come to the forefront?
While the answer to this question is more likely to be yes than no, since all parties to the Karabakh dispute often talk of peace as the precursor to a wealthy, economically integrated and dynamic South Caucasus region, a further question immediately arises: how do we get there ? The Karabakh dispute today is essentially seen as a political conflict, where one side argues the right to self-determination and calls for recognition of status, while the other will not accept anything less than the return of its territory, the forceful occupation of which has been widely condemned.
Given that overcoming these barriers in a political context has proven to be elusive for some two decades, which has itself led to a narrative of heightening tension and greater risk of all out war, is it not time to consider putting economic questions besides the political ones ? With no light at the end of the tunnel towards conflict resolution in the OSCE Minsk Group framework, in order to prevent Azerbaijan’s ongoing sense of “national crisis” over Karabakh from tipping over the edge, is there no added value for Armenia, Azerbaijan and the international community to start talking about “jumping over the fire”: the vision of a prosperous, integrated South Caucasus region governed by free trade and open borders? Europe, after all, has passed through a similarly eliminating transformation in recent decades. Why should Armenia and Azerbaijan, as two states embracing European-style modernisation and nation building, not share the experience and benefits of the European transformation in this day and age ?
Although we realise that the “Karabakh volcano remains a simmering one”, one does not have to look far for practical examples where a sense of economic normality – as well as pragmatism – has been achieved between countries which have failed to settle likewise challenging political disputes. They are present in the South Caucasus itself. Georgia and Russia fought a short but damaging war in August 2008, resulting in Moscow-backed statelets, Abkhazia and South Ossetia, breaking away from Tbilisi. Although Abkhazia and South Ossetia were the scene of separatist conflicts with Tbilisi during the 1990s, the arrangement brought about by the August (2008) war purports to become a permanent one. The two entities have been recognised by Russia as sovereign states – to the chagrin of Tbilisi, which argues Russian-backed occupation of Georgian national territory.
Like Armenia and Azerbaijan, Russia and Georgia are engaged in negotiations to resolve the conflict under international auspices: the so-called Geneva Process. This has not stopped Russia and Georgia, however, from exercising extensive economic ties with one another, despite Tbilisi’s argumentation of Russia’s occupation of its land in the international context. The Russian state-owned power company, RAO UES, is a key supplier of electricity to Georgia, while Russian private firms are well established in a number of sectors of the Georgian economy. Although relations between Tbilisi and Moscow remain, at best, frosty, senior Georgian government officials assert that Russian business is welcome in the country as long as it “engages in business for the good of the Georgian economy”.4 Furthermore, Georgia has recently lifted visa bans on Russian citizens and around 300,000 Russians visited Georgia in 2011.5
Are there no lessons to be learned for Armenia and Azerbaijan from the Georgian-Russian experience of an unresolved political dispute running in parallel to extensive economic ties ? We believe that compromise and (the type of) pragmatism (for which the region is known to insiders) will be inevitable if meaningful strides are to be taken forward in order to resolve the Karabakh conflict. That being said, we feel that there is currently no sign that a political settlement is in sight. Further, we are not convinced that a ‘political settlement’, in its own right, will be sufficient to resolve this most intractable of disputes. Economic, social and even psychological elements will have to be factored into the equation of the final ‘Grand Bargain’. Of these, economic incentives may be the most alluring given the region’s remaining state of under-development and the mutual desire of both the political and civil societies in all of the South Caucasus to see the region move forward.
The Ensuing Research: Does a Basis of Economic Pragmatism Exist for Karabakh?
In this research, therefore, we wanted to test the idea of whether economic incentives could help break the current deadlock between Armenia and Azerbaijan over Nagorno-Karabakh. More specifically, we posed ourselves the question of whether an approach towards conflict resolution where Armenia would return some land to Azerbaijan in return for the latter providing access to regional energy and infrastructure projects could contribute towards breaking the current stalemate. We should state from the outset that our question did not relate to the Nagorno-Karabakh entity itself, but rather to the seven districts of Azerbaijan which Armenian forces took during the Karabakh war of the 1990s and over which Yerevan has maintained control since that time – buttressed by military power and in contradiction to a range of international resolutions. The seven districts of Azerbaijan which Armenia seized included Agdam, Qubadli, Jabrayil, Zangilan, Kalbajar, Lachin, and Fizuli. In the context of the current stage of the Karabakh dispute, Armenia refers to these territories as a buffer, or security zone.
We felt there was an evident basis for posing such a question, given our regular contact with both Azerbaijani and Armenia diplomats during the last year, as well as stakeholders from the international community, in the context of previous research we had conducted on security in the wider-Black Sea region. We acknowledge that like the case of the Zionists in the Holy Land, especially following Israel’s takeover of Jerusalem in 1967, for many Armenians the prospect of returning land to Azerbaijan would be the equivalent of heresy. The hoisting of the Star of David over Jerusalem, however, has not prevented Israeli-Palestinian peace talks from continuing, nor of Palestinians’ diverse attempts at pushing for international recognition of their aspired statehood.
Thus it is worth mentioning, at this point, that we have also been told by very senior Armenian diplomats that they foresee Yerevan returning (either all or part of) the occupied buffer zone around Nagorno-Karabakh to Azerbaijan upon adoption of the peace package proposed in the so-called Madrid Principles.6 Indeed, this (not fully transparent) package mentions that the seven occupied districts of Azerbaijan will be returned and that borders, transportation links and lines of communication (currently closed between Armenia and Azerbaijan, as well as between Armenia and Turkey) will be reopened.
Similarly, we have been told by Azerbaijani diplomats, who often echo the positions of top decision makers in Baku, that they would potentially welcome the involvement of Armenia in Azerbaijan-driven energy infrastructure projects in the event that Armenia would make some concessions on land.7 Azerbaijan would see it to be a major confidence building measure if Armenia were to return one, or more, of the seven occupied districts, for which Baku would be prepared to make reciprocal concessions by way of joint Armenian-Azerbaijani cooperation in the energy-economic sphere. Diplomats and decision makers from both countries are aware of Russian-Georgian energy sector cooperation, as mentioned above. Other sources have echoed this last point and experts cite the energy ministers of Armenia and Azerbaijan both stating that deep and mutual energy cooperation between the two countries could take place if movement towards a settlement over the Karabakh dispute would be made.8
While we, again, realise that a thick layer of public opinion inside Armenia would be reluctant to risk compromising the status quo of Armenia’s security buffer in return for possible “economic marriage” with Azerbaijan, it is worth bearing in mind two further issues in this respect. Azerbaijan, as well as Turkey, are steadfastly moving forward towards becoming the new focal points of the regional energy economies on the Western side of the Caspian Sea, superseding Russia, to some degree. The most significant energy projects the two countries will develop in the foreseeable future will, by their nature, be cross-border oil and gas transportation initiatives, with considerable economic benefits for the South Caucasus region as a whole seemingly in the offering.
Although there will be no shortage of Armenians who will find discomfort in the prospect of Yerevan’s Turkic neighbours moving towards a more salient position in the region’s energy sector, it is worth reminding that other nations in wider-Europe – bearing no less historical enmity than Armenia and the Turkic nations – have put the burdens of the past behind them and are moving forward with profound economic cooperation. Examples in the European Union abound, former-Yugoslav states and entities are moving ahead economically whilst also seeking EU entry, while Russia conducts deep economic affairs with Poland, despite numerous historical “incidents” having taken place between the two countries.
Second, geopolitical realities in the South Caucasus are not remaining constant. In fact they are changing rapidly and are most fluid. We continue to acknowledge the present-day importance – as well as historical weight – of Armenia in the changing geopolitical context. As geopolitical analysts of the region, however, we feel that Azerbaijan’s importance is set to increase. This is already happening on the back of the country’s rapid economic development and regional energy leadership, while this year Baku has also assumed rotational membership of pivotal international institutions such as the United Nations Security Council.
While these developments will undoubtedly make Baku a more confident actor in the South Caucasus geopolitical landscape, an elevated international role will likewise call for greater responsibility. It will also require that Azerbaijan demonstrates greater adherence to internationally acceptable norms and practices. The settlement of conflict by the promotion of exclusively peaceful means would be amongst the “values” that the international community would expect from Baku, the more Azerbaijan becomes visible internationally and assumes a higher profile in regional and world affairs. These developments could, in principle, mitigate some level of concern which Armenia may have on the security side, if the two sides were to engage in concerted acts of confidence building over Karabakh by starting to trade land with economic incentives – or at least scoping out pilot projects in this respect.
Methodology: Setting Out to Test the Water
In order to test the usefulness of the “economic incentives” argument, which we felt had been often mentioned but rarely researched in depth, we set out to interview around 50 international experts and other relevant stakeholders familiar with the Nagorno-Karabakh conflict. We invited them to respond to a set of identical questions, some of the most important ones are listed below:
• What do you understand by the concept of economic incentives in the Nagorno-Karabakh conflict resolution process?
• Is there a role for such incentives, in your opinion ?
• Are there any specific types of economic incentives which might overwrite Armenian conditionality to return these territories to Azerbaijan?
• Would you support their inclusion as potential tools somewhere down the line of the conflict resolution process ?
• What is the impact of the conflict on local and regional economic development?
• What practical scope is there for regional energy and infrastructure projects to become open to Armenia?
• What might some examples of such projects be ?
• What is the anticipated impact of economic incentives on the OSCE-led negotiation process under the Minsk Group ?
• What is the strategic relevance of the occupied territories around Nagorno-Karabakh?
Around half of the people we invited for interview participated in the research.9 They included experts from Armenia, Azerbaijan, NATO and EU specialists, as well as representatives of relevant NGOs, business circles, and academics from Georgia, Moldova, Romania, Russia, Turkey, Spain, the Netherlands, Italy, the United Kingdom, and the United States. Most participants responded in writing, replying to our main research tool, a survey based on an extensive questionnaire.10 Some interviewees preferred to give an oral interview, the contents of which were recorded and duly incorporated into the research.
Thus our study is predominantly based on our analysis of the responses provided by participants in the questionnaire, oral interviews and discussions we held during international roundtables during the second half of 2011 and in the first half of 2012 (as well as on the sidelines of such meetings). We have not set out to rely predominantly on other published sources, although we have, of course, gathered information from some previously written material in order to provide further background and argumentation to the work. The ensuing pages (of this study) provide an edited account of the responses which the experts gave to the questions posed above and, in essence, the study represents a summary of our key findings based on extensive interviews. We hope that our endeavours will provide the reader with an adequate “testing of the water” of the economic incentives argument as a means of contributing towards breaking the current stalemate in conflict resolution processes over Nagorno-Karabakh.
Economic Incentives and the Nagorno-Karabakh Conflict Resolution Process
We have attempted to justify above the reasons why we felt that it is worthwhile posing the question of the economic incentives argument in the Nagorno-Karabakh conflict resolution process. However, we concede that we are not “pioneers” when it comes to the question of economic incentives in the Karabakh context. In 1995, an article in the New York Times stated that a diplomat spoke of a “peace pipeline", because such a project [i.e. a pipeline bringing Caspian Sea oil to consumers in the West having its best route through Armenia] would require peace between Azerbaijan and Armenia over Nagorno-Karabakh.11 The article referred to a formal proposal made by the U.S., Turkey and Azerbaijan to Armenia entitled "Armenian withdrawal from the occupied territories and recognition of Azerbaijani sovereignty over Nagorno-Karabakh in exchange for the passage of the Baku-to-Ceyhan pipeline through Armenia".12 The proposal was not adopted, however, and the pipeline was subsequently built from Baku to Tbilisi in Georgia and onto Ceyhan in Turkey, circumventing Armenia.
Something similar happened around a decade later when the "peaceful resolution of Nagorno-Karabakh as a condition for Armenia's participation in the EU-backed NABUCCO gas pipeline" was reportedly raised in the context of a meeting of (NABUCCO consortium) delegates from Turkey, Azerbaijan and Armenia in New York in the autumn of 2007.13 An accompanying statement from Turkish president, Abdullah Gul, in September 2007, was thought to be further underscoring this view when he suggested that the liberation of the occupied territories of Azerbaijan "would encourage very efficient economic cooperation in the region. Pipelines and transport communications would cover the entirety of the Caucasus".14 Not a lot followed in terms of regional economic cooperation following Gul’s statements, which experts seemed to attribute to the lack of political will to make Caucasus-wide cooperation happen. Thus when we started to pose the question of whether the “cart can come before the horse” on Karabakh, and whether economic questions could start to complement political ones, the main findings of our research can be summarised as follows:
Economic incentives, particularly those which may facilitate access to regional (energy and infrastructure) projects cannot, on their own, substitute a political settlement to the conflict, including its territorial dimensions. However, economic incentives have the potential to contribute towards conflict resolution as an element of a broader deal between the parties. They could play a key role in confidence building by creating an atmosphere of tolerance and enabling mutual trust which could eventually move the sides towards political compromise.15
Evidence supporting this position, by way of expert responses to our questionnaire, included comments suggesting that economic incentives:
• Could break the current economic isolation of Nagorno-Karabakh and Armenia. They would create openings for shared economic benefits stemming from trilateral cooperation (Georgia-Armenia-Azerbaijan) which might forge trust and strengthen regional identity throughout the South Caucasus. One expert highlighted the current Armenian weakness by wondering: "what will happen to Armenian external trade if geopolitical instability would negatively affect Georgia or Iran, which are currently the only trade corridors connecting Armenia with the outside world?”;
• Could also provide economic benefits for Azerbaijan by opening a more direct and therefore more economically efficient set of transport routes for Azerbaijani oil and gas bound for European markets, while further diversifying Azerbaijan's energy export routes;
• Would offer the Nagorno-Karabakh enclave a broader range of economic options and opportunities, which could help diminish the current "we are under siege" mentality of the Nagorno-Karabakh authorities and population;
• Would forge interdependencies in the field of energy and infrastructure among conflicting parties and local stakeholders, which would make economic interests of all parties resonate, and would soften their current state of intransigence. In principle, economic incentives may help create common economic interests in joint infrastructure projects, which could serve as ‘mutual security guarantees’ within the framework of the peace process.
• Would create a stronger basis for the economic and humanitarian rehabilitation of the seven occupied districts around Nagorno-Karabakh;
• Could, from a psychological angle, turn the "zero-sum game" thinking on the Nagorno-Karabakh conflict resolution process currently exhibited by the parties into compromise-oriented, "win-win" solutions.
The research also demonstrated, however, that there were also several interviewed experts who were more cautious about the economic incentives argument, suggesting that by virtue:
• Economic incentives would not lessen Armenia’s position in calling on the international community to recognise the independence of Nagorno-Karabakh, since economic gains would offer too little against major security losses;
• Armenian ‘hard liners’ would never accept a territorial compromise as they would see any attempt at doing so as no less than "national treason", or as selling out the Armenian national interest/security to ‘business interests’ cultivated within (Caucasus) regional and international circles;
• "Lowland-Karabakh" (which is the term reportedly used by some Armenians to describe the seven occupied districts around Nagorno-Karabakh), is the only place where the 400,000 Armenian refugees from the territory of the former Soviet Azerbaijan could settle safely;16
• We have “missed the bus” on cross border oil and gas pipeline projects which may have run across Armenian (and Karabakh) territory, transporting Caspian oil and gas to European markets. This idea may have worked in the 1990s and early 2000s, when oil and gas pipeline projects such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) oil pipeline and the Baku-Tbilisi-Erzerum (BTE) gas pipeline projects were being conceived and developed. Now that this high cost, cross border energy infrastructure is in place, any new projects (running across Armenia) would simply be duplicates which would not arouse investor interest. They would simply not be justifiable from a financial perspective in the current supply-demand environment for hydrocarbons. Investors, not governments, would have to provide much of the capital outlay to fund new projects and it would be very difficult to convince investors of the merits of “duplicate projects”. Further, new projects could be tacitly opposed by Tbilisi, given that Georgia currently serves as a transit hub for Westbound Caspian oil and gas, and would face new competition for the energy transit services it provides Caspian oil and gas producers.
• Russia would also tacitly oppose such economic incentives, as Moscow would perceive them as being against its regional economic and political interests, particularly in relation to its gas deliveries to Armenia, which could be supplanted by less expensive Azeri gas in the event of improved relations between Yerevan and Baku.
Although fewer of the experts who we interviewed displayed a sanguine position towards economic incentives, we found the contributions cited immediately above to be quite compelling. In fact the five bullet points immediately above provide no small counter argument to the view that there is usefulness for economic incentives in the Karabakh conflict resolution context. Furthermore, some experts debated as to whether our research question should be extended to include the Nagorno-Karabakh enclave itself, as well as the seven occupied districts, which led to further division of opinion about the usefulness of the economic incentives concept. Many interviewees thought that the Nagorno-Karabakh enclave should not be taken into account in the context of any major economic incentives package, since this would purport to undermine Minsk Group principles and negotiations framework, which – despite its incapacity to derive a peaceful resolution to the conflict during some two decades – is presently the only “game in town”.
Others thought that while the EU has sought to forge closer links with Karabakh, Brussels would likely seek to continue to project itself as a neutral, albeit active, stakeholder in the conflict. Other interviewees thought that an economic incentives package would only make sense for Baku in case that the entirety of Azerbaijan’s occupied territory (including the Nagorno-Karabakh enclave) would be considered for repatriation, even if the parties would set a schedule for the return of these territories which would take years to complete. Finally, one respondent thought that there was simply no way that any part of the Armenian-controlled territories (including both Mountainous and Lowland Karabakh) could be returned to Azerbaijan and that (he hoped that) such proposals would never be considered. The expert, representing a rather uncompromising position, added that “this is our Motherland” and opted to end the discussion.
We also asked experts as to whether there was any historical precedent where economic incentives have served as a facilitator in settling long-standing political disputes, or having been a factor in peace negotiations. Some experts mentioned the Camp David Accords underlying the peace treaty between Egypt and Israel in 1979, which contained references to economic incentives as a factor in the Israeli withdrawal from the Sinai Peninsula, which was returned to Egypt in 1982. Specific economic incentives mentioned in those accords were granting the right of free passage to Israeli ships through the Suez Canal, and the construction of a highway between the Sinai and Jordan. The obvious example of the establishment of the European Coal and Steel Community in the 1950s as a means to ensure long term peace between France and Germany following the Second World War was also mentioned. So too were the cases of the Aceh region of Indonesia, and the Island of Mindanao in the Philippines, both of which benefitted from economic incentives granted by Jakarta and Manila respectively in as part of those regions’ agreement to remain within the political jurisdiction of the two grander states.
The relevance of these examples (where economic factors have been engaged as instruments in peace building) may be somewhat questionable in terms of their application for the Karabakh case. However, it is worth noting that the inclusion of the economic incentives within the Camp David Accords has played a positive role in the development of Egyptian-Israeli economic and good neighbourly relations over the last 30 years. The realisation of the Arish-Ashkelon gas pipeline project is possibly the high point of those relations. But it is also significant to note that it took almost 25 years from the signature of the Camp David Accords until Egypt and Israel eventually reached an agreement on the gas pipeline initiatives. Further, it should be noted that while the Egyptian government under former-president Hosni Mubarak favoured better (economic and political) relations with Israel, the same could not be said about the mainstream Egyptian population, which continues to mistrust Israel and resent its alleged mistreatment of the Palestinians.
Impact of the Conflict on Economic Development
It is often assumed that the unresolved conflict between Armenia and Azerbaijan over Nagorno-Karabakh has had dire consequences on the economic development of much of the South Caucasus. It has also affected the South Caucasus region more broadly, due to the opportunity costs of unrealized trade and investment, as well as non-engagement of the most efficient trans-regional lines of transport and communications. This may, indeed, be the case. What is more debatable, however, is the relative economic impact that non-resolution of the conflict is having on each of the parties independent of the other, as well as of the South Caucasus region as a whole. Azerbaijani sources often depict the scenario that “Armenia is a dying nation” and that the Karabakh enclave is “dying a slow economic death” under the current regional environment of non-resolution of the conflict. Indeed, senior Armenian diplomats confirm that their country would benefit substantially in economic terms if the borders with Turkey and with Azerbaijan would re-open.17
Research conducted by the World Bank has estimated that opening the closed borders between the Armenia, Turkey and Azerbaijan would increase Armenian exports to $US269-342 million, increase GDP by 30-38%, and result in trade volumes exceeding $US300 million.18 Other forms of economic impact on Armenia relate to demography: emigration from Armenia to Russia and the West has arguably halved the country’s population*. Substantial investment and economic activity in Nagorno-Karabakh has been very low, while in the occupied districts it is practically frozen.19 Both Armenia and Azerbaijan have shifted large volumes of their state budgets to defence requirements, away from investment into economic development and welfare programs. Azerbaijan, in spite of its rapid economic development and the rise of its hydrocarbons economy, has likewise had to spend a great portion of its national wealth on the needs of Azerbaijanis displaced by the Karabakh war. Azerbaijan spent $US910 on each internally displaced person (IDP) in 2011.20 This figure represents a nearly ten-fold increase year-on-year over the last decade.21
Interviews with experts, however, revealed that the economic impact of non-resolution of the Karabakh conflict may not be as dire as often perceived. Nor is the situation with the Armenian or Nagorno-Karabakh economy as desperate as Baku might like to think. In fact one expert deemed that the respective economic narrative cultivated by both sides is one reason why we are unlikely to see a resolution to the conflict at any time soon:
Both sides hope that the economic status quo is not sustainable for the other, producing an “information war” and little progress towards peace. Since both sides build their policies to the conflict on these premises, the odds for reaching a political solution are very low. Azerbaijan hopes that Armenia and the Nagorno-Karabakh enclave will collapse economically sooner rather than later. Armenia is waiting for Azerbaijan’s energy driven economic growth to plummet, so that it is able to re-balance its economic status and defence budget to greater parity with that of their adversaries, and decrease economic pressure mounted against the country externally.22
On Armenia’s “grim economic outlook”, a number of respondents indicated that the country has shifted its external trade through Georgia (between 70-80%) and via Iran (20-30%), thereby circumventing the Azerbaijani and Turkish blockades. To further release from the pressure of the blockades on its economic development, Armenia has had little choice but to increase its reliance on both Russia (in terms of external loans and foreign investments, but also for security and defence purposes), and the Armenian Diaspora, which is also one of the main pillars of the economy and public budget of the Nagorno-Karabakh enclave.
The main message that we received here was that since the mid-1990s Armenia has found effective ways to adapt itself to, and tackle the consequences of the blockades imposed by Azerbaijan and Turkey, and therefore it is very unlikely that its economy will collapse at any time soon. The irony of this rather positive message for the Armenian side is that Yerevan is unlikely to budge on its position on Karabakh, further reducing scope for a settlement and elevating the risk that Azerbaijan may be forced to take desperate measures in order to retake its territories. Similarly, there is no sign that global demand for oil and gas is set to decline at any time soon, further propping up Azerbaijan’s position and deflating any form of Armenian wishful thinking that Baku’s energy incomes are set for a drastic decline.
Indeed, our research suggests that the main challenge for the economy of Armenia (as well as the Nagorno-Karabakh enclave) is not so much the threat of economic collapse, but rather “building-up a sound framework for economic governance”.23 Indeed, as explained by one respondent to our questionnaire, the only way that the Nagorno-Karabakh enclave can hope to revive its economy was to achieve higher standards of economic governance and to pave the way for the private sector. This would help the enclave overcome its current inward-oriented economy, driven by an "under siege" mentality and heavy reliance on Armenia and on the Armenian Diaspora. While the Nagorno-Karabakh economy remains in a precarious (albeit not critical) condition at the time of writing, worse off still are the 14,000 or so persons apparently living in the seven occupied districts. Recent field trips to the area conducted by international observers appear to uphold this view.24
Taking into account the less than dire levels of economic impact on the main stakeholders to the conflict, we questioned experts on whether they thought that the present economic status quo (in the region as well as in the cases of each of the key parties individually) was sustainable. Most respondents suggested that the status quo was definitely sustainable into the medium term, and possibly in the longer term as well, even though the situation was sub-optimal. The main arguments supporting this assessment were related to the way Armenia has adapted its economy to survive the Azerbaijani-Turkish blockade, and to the shared interest of both Russia and the West (especially the EU) to support Armenia’s economic stability. That being said experts also expressed their concern as to the long term sustainability of the economic status quo, offering the following reasons:
• The lack of regional integration and its impact on the integration of the South Caucasus in the global economy;
• The lack of resources available for ensuring vibrant and sustainable economic growth (particularly in the case of Armenia);
• Weak governance standards set against the backdrop of persistent and high levels of corruption;
• Uncertainty about future economic growth and prosperity of the “big neighbours” of the South Caucasus region: Europe and Russia;
• The fact that the “military option” for the resolution of the Karabakh conflict remains on the cards, which might reverse economic gains made during the past 20 years.
Scope for Armenian Participation in Regional Energy and Infrastructure Projects
Our interviews showed that there is an interest from the Armenian side to engage in regional energy and infrastructure projects in the South Caucasus, including those with the participation of Azerbaijan. This was alluded to by Armenian and other respondents to our questionnaire. The research also showed, however, that while such an interest exists (from the Armenian side), Armenia remains nevertheless strongly reluctant to factor in any sense of participation in such projects if this were to be based on the conditionality of either returning land (to Azerbaijan) or any other form of compromise which would endanger Armenian and Nagorno-Karabakh security. Further, Azerbaijani and several international participants in the research also made it clear that without having a strong agreement on peaceful resolution to the conflict in place, it is highly unlikely that Baku would ever consent to the inclusion of Armenia into any regional projects in which Azerbaijan participated.
These rather blatant positions suggest how difficult it will be to move towards a settlement on Karabakh, despite the fact that all sides show a penchant for business development (ie, economic incentives). Political and security questions remain dominant in relation to Karabakh, and it will not be a simple task to see these supplanted by economic ones. However, the research has also highlighted that a number of experts support the idea of using economic incentives in the shape of Armenian participation in regional (energy and infrastructure) pilot projects as a confidence building measure, which should be well synchronized with – and thus mutually reinforcing – the current negotiations ongoing in the Minsk Group framework.
For example, one expert suggested the establishment of a Regional Development Agency (RDA), which should be in charge of preparing and implementing such regional projects, including the reconstruction and development of energy and transport infrastructure, as well as telecommunications networks. The RDA could focus, as a first priority, on developing integrated regional transport corridor projects, including railways and highways covering Turkey, Azerbaijan, Armenia and Russia. The RDA could also involve, as appropriate, countries from beyond the region, as well as international organizations. It is worth noting that this innovative proposal is coherent with (and could actually offer an institutional framework for) the proposals of two Armenian experts who in 2004 proposed "the realisation of regional cooperation programmes entitled “energy resources and communication routes in the South Caucasus".25
Such programmes were seen as an integral part of a strategy for economic integration in the South Caucasus which would create conditions for sustainable development for the entire region, stimulating regional trade and investment. An RDA-based strategy would also complement the aspirations of Azerbaijan to become "a hub for regional transportation networks and a locomotive of regional economic development" given its energy-driven surplus investment capacity and the need to diversify its economy beyond the energy sector.26 For the moment, the Karabakh conflict is the penultimate obstacle preventing the fulfilment of Azerbaijani aspirations in this regard.
The research has also highlighted a number of energy and communications infrastructure projects originating in, or transiting through Azerbaijan which could potentially become open to Armenian participation. We list the main examples of such projects below, all of which were identified by respondents to our questionnaire:
• The Baku-Nakhitchevan-Yerevan-Gyumry-Kars and The Baku-Ijevan-Yerevan-Nakhichevan railways;
• The former-Soviet railway route: Baku-Armenia-Nakhichevan-Turkey;
• The Moscow-Baku-Yerevan railway;
• The Aghdam-Karabakh-Sisian (Armenia)-Nakhichevan-Turkey highway;
• The transport ring around the Black Sea;
• Trans-Caspian transport infrastructure;
• North-South and East-West South Caucasus transport corridors.
• The regional electricity grid covering Armenia-NK-Azerbaijan-Turkey;
• The Aghdam - Khankendi(Stepanakert) – Shusha – Lachin – Goris – Sisian – Nakhichevan - Turkey gas pipeline.
Armenian participation in such projects would create tangible benefits for both Armenia and Nagorno-Karabakh including:
• Direct economic and social benefits from the development and implementation of such projects;
• Revenue from the transit of goods through their territories;
• Opportunities for improving the investment climate and for generating trust among foreign investors;
• New opportunities for employment and provision of services;
• Increased border trade with Azerbaijan and Turkey;
• Lower natural gas prices and the loosening of GAZPROM's current monopoly for gas supply to Armenia;
• Cheaper travel and trade opportunities with Turkey and Europe via new road and rail links.
In time, these potential economic and social benefits might turn into strategic benefits for the Armenian side entailing:
• Better opportunities for economic growth through regional integration;
• Reversing the deepening dependence on Russian and Iranian energy supplies;
• Diversifying the source of energy supply from the above mentioned countries ;
• Increasing mutual trust in relations with Azerbaijan and Turkey.
One interviewee argued that (in the long run) Armenia "can neither afford nor obtain consistent energy supplies while being excluded from regional energy development."27 It was added in this context that Armenia has already been exposed to energy supply disruptions in the initial stages of the Azerbaijani-Turkish blockade (during the 1990s), demonstrating Yerevan’s vulnerability. In more recent years, Armenia has become increasingly energy dependant on Russia, the seeds of which were sown when Moscow gained control over Yerevan’s strategic energy sector assets in the framework of the "assets-for-debts" agreements which the two parties signed about 10 years ago.
Interviewees also identified what we could refer to as a number of obstacles hindering possible Armenian participation in regional projects, which included:
• The existence of minefields and unexploded ammunitions along the line of contact separating the parties ;
• The unknown technical state of rail and road infrastructures, which have not been in service for many years;
• The absence of common technical standards and of appropriate frameworks for dialogue between technical experts;
• Domestic politics in Yerevan: most notably the influence of nationalist circles on president Serzh Sargsyan, pushing him to avoid making any concessions to Azerbaijan and taking risks prior to the 2013 presidential elections in Armenia;
• The influence which oligarchs-cum-politicians currently exercise over the Armenian economy;
• The influence of the Armenian Diaspora which, on the one hand, might be interested to invest in such projects, whilst on the other, might view them as a negative factor and one capable of undermining “the Armenian cause”;
• Russia’s geopolitical interests in the region. Moscow may have a vested interest to preserve the present-day status quo over Nagorno-Karabakh as a means of maintaining its leverage over both Armenia and Azerbaijan;
• Baku's perception of Armenia as little more than “a continuation of the Russian political and economic sphere (of influence) in the South Caucasus”.
We asked experts as to which would potentially be the most feasible pilot initiatives under the rubric of economic incentives as a means of accessing regional (energy and infrastructure) projects. The two most prominent such pilot initiatives cited by respondents were the restoration of the former-Soviet period rail connection between Baku and Nakhichevan (which crossed through Armenia) and the inter-connection of the electricity grids expanding across Armenian, Azerbaijani and Turkish territories, which would enable regional electricity trade. Restoration of the Soviet era railway project, which would require a major study testing project feasibility, would play a key role in reducing transportation costs in regional trade. Substantial investment could be required to rehabilitate and further realise the project, which would also call on Armenia, Azerbaijan and Turkey to move to a level of economic integration which, while may be desirable, is highly unlikely in the current security environment.
On the other hand, the inter-connection of the electricity grids would enable Armenian electricity exports to Nakhichevan and potentially to the Eastern parts of Turkey without requiring major investments. Just like Azerbaijan’s desire to become the focal point of oil and gas activity in the South Caucasus, this initiative could help realise Armenia's potential to become the main base of electricity production and distribution in the region. Regional electricity trade could also open the way for Azerbaijani natural gas exports to Armenia and, perhaps further down the line – suggested one expert – a network of Azerbaijani petrol stations in Armenia as well as across the region. The above mentioned RDA could initially serve as an international guarantor for the implementation of regional infrastructure projects involving both Armenia and Azerbaijan, as without doubt some level of international supervision would be needed in order to oversee the early phase of economic integration.
While all of this might be starting to sound between foolishly optimistic and utopian, experts continued to remind us that nothing would happen in terms of regional economic integration unless there would be “significant movement” in the Minsk Group-led peace process. Yet even if a breakthrough would start to loom somewhere on the horizon, it also became clear from the research that there would be a need for tight synchronization between running such pilot projects and advancing the peace process on Karabakh. Otherwise, some respondents felt, a major concession potentially granted by Azerbaijan (ie; terminating the economic blockade against Armenia and opening the road for economic cooperation) would risk not being followed by appropriate progress on settling the territorial aspects of the conflict. (ie, return of land to Azerbaijan).
Thus we come back to the “chicken or the egg” question posed in the initial sections of this study: how do we get there ? What comes first: economic incentives or return of occupied territories ? Yet one expert made these questions seem even more redundant by suggesting that Russia has invested heavily in Armenia over the past decade and has major interests in the country. Armenia has become Moscow’s economic and political hub in the South Caucasus, the argument goes. Would GAZPROM want to give up its energy assets and gas supply monopoly over Armenia any more than it would over the European gas market ?
Impact of the Economic Incentives on the Minsk Group Negotiation Process
It is unclear to what degree economic incentives, of one sort or another, are presently incorporated into the negotiations between Armenia and Azerbaijan in the context of the OSCE-driven Minsk Group conflict resolution process. The Minsk Group, established back in 1992 and co-chaired by the U.S, France and Russia, is the main framework within which Baku and Yerevan conduct dialogue towards peace-building. Stepanakert, as well as the community of Azerbaijani IDPs, currently have no formal voice in the process. Since 2007, negotiations in the Minsk Group have focused on having Baku and Yerevan accept (and work towards) the so called "Basic Principles", or "Madrid Principles", which include, inter alia the following points:28