On June 11-12 of the current year in “Marriott Hotel” of Yerevan was held “Education 2015” conference in the frameworks of working out a strategic conception of developing education in Armenia.
At the conference were discussed challenges issued to education coming from the problems of Armenia’s economic, social and economic development, as well as prospective and priority of developing education, the role of education system in the context of national development. At the plenary sitting and group discussions was also discussed the main provisions of strategic vision, primary directions and dominations.
A part of the discussion held at the conference is planned to be inserted in http://www.education2015.am web-page, where a chance will be provided to preserve feedback with the working group carrying out the final editing of the vision.