“AYTMATOV AND MODERNITY”
On February 26-27 in Bishkek the International Humanitarian Forum “Aytmatov and modernity” was arranged under the aegis of the Interstate Fund for Humanitarian Cooperation of CIS. More than one hundred political and public figures from Armenia, the RF, Belarus, Kazakhstan, Kirgizia, Uzbekistan, Ukraine, Azerbaijan and Turkey took part in the work of that forum. As it was stated by the vice-prime-minister of Kirgizia Uktomkhan Abdullayeva “the important aim of that forum is to elaborate the main recommendations for the future”.
Armenia was represented on that forum by the film director Karen Gevorgyan and the head of the Chair of Russian and World literature of Russian-Armenian (Slavonic) University, the executive editor of “Noravank” Foundation’s “XXI century” journal (Russian language edition) Lilit Meliksetyan.