NAGORNO-KARABAKH: THE CONFLICT, THE STATE, AND THE REANIMATION OF DIALOGUE
The writer is a PhD candidate at the Russian-Armenian University in Yerevan, Armenia.
Since last-year’s exceptionally intensive escalation of the conflict at the border between the non-recognized state of Nagorno-Karabakh (theNKR) and Azerbaijan in April 2016 - which is also largely referred to in media as a "4-day war’ - the Armenian and Azerbaijani sides have held a scries of meetings at various levels, including with the involvement of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE Minsk Group), Ministries of Foreign Affairs, as well as in trilateral and multilateral settings.
Regardless of the very fact that the meetings have been conducted and the sides met each other several times, which in some way may be considered as a positive phenomenon per se, the Nagorno-Karabakh conflict and the prospects of its solution at the current stage are almost doomed to failure even in a mid-term perspective, if the given format and agenda of the peace talks remain the same. This affirmation is based on 3 fundamental points.
NAGORNO-KARABAKH: THE CONFLICT, THE STATE, AND THE REANIMATION OF DIALOGUE (650 Kb)
http://www.diplomatist.com/printissue/index.html - (33-34 pp.)